Brusellozun serolojik tanısında kullanılan coombs gel testi ile elısa ve sta testlerinin karşılaştırılması
Comparison of coombs gel test with elisa and sta tests used in serological diagnosis of brucellosis
  1. Tez No: 462613
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKALAN KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, brusellozun serolojik tanısında kullanılan ve yeni bir test olan BCGT ile STA ve ELISA testlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'ne Şubat 2016 ile Şubat 2017 tarihleri arasında başvuran, ön tanı olarak bruselloz düşünülen ve BCGT istenen 42 hasta dahil edildi. Bu hastaların serum örneklerinden ELISA yöntemiyle Brucella IgM/IgG ve STA testi çalışıldı. Analizler MedCalc Statistical Software version 12.7.7 Programı kullanılarak gerçekleştirildi. İki kategorik değişkenin uyumunun incelenmesinde Kappa katsayısı kullanıldı.Çalışmaya dahil edilen 42 hastanın 27 (%64.2)'si anamnez, klinik ve laboratuvar tetkikleri değerlendirilerek bruselloz (akut, subakut, kronik, relaps, daha önceden tedavi almış) tanısı almıştır. Geri kalan 15 hasta ise bruselloz düşünülmeyen gruba dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 42 hastanın 26 (%61.9)'sında BCGT (≥1/160), 17 (%40.4)'sinde STA (≥1/160), 14 (%33.3)'ünde Brucella IgM, 18 (%42.8)'inde Brucella IgG pozitif saptandı. Çalışmaya dahil edilen 42 hasta klinik tanılarına göre değerlendirildiğinde BCGT'nin duyarlılığı %96.2, özgüllüğü %100, PPD'si %100, NPD'si %93, STA'nin duyarlılığı %62, özgüllüğü %60, PPD'si %100, NPD'si %60, Brucella IgM'in duyarlılığı %33, özgüllüğü %35, PPD''si %64, NPD'si %35 IgG'nin duyarlılığı %66, özgüllüğü %62, PPD'si %100, NPD'si %62.5 bulunmuştur. Çalışmamızda bu testlerin birbirleriyle uyumu da incelenmiştir. STA ve BCGT arasında ve BCGT ve Brucella IgG arasında orta düzeyde istatistiksel anlamlı uyum saptandı. BCGT ve Brucella IgM arasında ise istatistiksel anlamlı uyum saptanmadı.Çalışmamızın sonuçlarına göre BCGT bruselloz tanısında yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip, pratik ve hızlı uygulanan ve kısa sürede sonuç veren bir testtir. Aynı zamanda duyarlılık ve özgüllüğünün kültürle doğrulanmış olgu ve kontrol gruplarını içeren geniş kapsamlı çalışmalarla ortaya konulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare BCGT, a new test used in serologic diagnosis of brucellosis with STA and ELISA test.Forty-two patients who were referred to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Infectious Diseases Policlinic between February 2016 and February 2017 for brucellosis as a preliminary diagnosis and whose BCGT was requested were included in the study. Brucella IgM / IgG and STA tests were studied by ELISA from serum samples of these patients. Analyzes were performed using MedCalc Statistical Software version 12.7.7. The Kappa coefficient was used in the comparison of the two categorical variables.Twenty-seven (64.2%) of the 42 patients included in the study were diagnosed with brucellosis (acute, subacute, chronic, relapsed, previously treated) by evaluating anamnesis, clinical and laboratory tests. The remaining 15 patients were included in the non-brucellosis group. Twenty-six of the 42 patient (%61.9) was having BCGT, 17 (%40.4) was having STA, 14 (%33,3) was having Brucella IgM, 18 (%42,8) was having Brucella IgG positivity. When the 42 patients whom included in the study were evaluated according to their clinical diagnosis, sensitivity, specifity, PPD, NPD of BCGT were 96.2%, 100%, 100%, 93%, respectively. Sensitivity, specifity, PPD, NPD of STA were 62%, 60%, 100%, 60%, respectively. Sensitivity, specifity, PPD, NPD of Brucella IgM were 33%, 35%, 64%, 35%, respectively. Brucella IgG sensitivity, specifity, PPD, NPD were 66%, 62%, 100%, %62.5, respectively. The compatibility of these tests with each other has also been examined in our study. There was a moderate statistically significant correlation between STA and BCGT, BCGT and Brucella IgG. There was no statistically significant correlation between BCGT and Brucella IgM. According to the results of our study, BCGT which has high sensitivity and specificity in brucellosis diagnosis, is a practical and fast applied test and it results in a short time. At the same time, sensitivity and specificity need to be shown by extensive studies including culture-verified cases and control groups.