Serum asprosin düzeyinin androgenetik alopesi hastalarında belirteç olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum asprosin level as a marker in androgenetic alopecia patients
- Tez No: 874745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN HIZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Androgenetik alopesi çoğunlukla erkeklerde görülen, kıl foliküllerinde ilerleyici minyatürizasyon ile karakterize, bir saç dökülme paternidir. Metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, gibi hastalıkların androgenetik alopesiyle ilişkili olduğu bildirilmiştir. Asprosin yeni keşfedilen bir adipokindir. Obezite, tip 2 diabetes mellitus dahil olmak üzere çeşitli metabolik hastalıklarda asprosin düzeylerinin arttığı gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı serum asprosin düzeylerinin androgenetik alopesi tanısı koymada ve androgenetik alopesi komorbiditelerini saptamada bir belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya androgenetik alopesi tanılı 80 erkek hasta ile yaş özellikleri açısından uyumlu 77 gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun antropometrik, demografik, özgeçmiş, soygeçmiş ve klinik verileri kaydedildi. Androgenetik alopesi tanısına yardımcı olarak her hastaya trikoskopi yapıldı, bulguları kaydedildi. Androgenetik alopesili hastalar Hamilton-Norwood skalasına göre derecelendirildi ve şiddete göre 3 subgruba ayrıldı. Gruplar arasında metabolik sendrom, insülin rezistansı ve dislipidemi varlığına bakıldı. Açlık kan şekeri, lipid paneli, C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı, insülin ve serum asprosin düzeyleri ölçüldü. Viseral adipozite indeksi hesaplandı. Bu parametreler hasta ve kontrol grubuyla, şiddete göre subgruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Androgenetik alopesi grubunda metabolik sendrom varlığı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,013). Androgenetik alopesili grupta serum LDL ve total kolesterol düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla; p=0,009, p=0,021). Androgenetik alopesili hastalar ile kontrol grubu arasında serum asprosin düzeyleri (p=0,740) ve viseral adipozite indeksi düzeyleri (p=0,869) açısından anlamlı fark saptanmadı. Serum asprosin düzeyi ile metabolik sendrom ve insülin rezistansı varlığı arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Serum asprosin düzeyi ile açlık insülini, vücut kitle indeksi, viseral adipozite indeksi değerleri arasında anlamlı korelasyon izlenmedi (sırasıyla; p=0,768, p=0,365, p=0,172, p=0,906, p=0,272). Viseral adipozite indeksinin metabolik sendromla, vücut kitle indeksiyle, insülin rezistansı ve açlık insülini ile istatistiksel olarak anlamlı korele olduğu görüldü (sırasıyla; p=0,000, p=0,000, p=0,00, p=0,000). Androgenetik alopesi grubunun trikoskopik muayenesinde frontal bölgede en sık minyatürize saçlar görülürken, verteks bölgesinde en sık saçlar arası çap farkı görüldü. Bal peteği desenli pigmentasyon androgenetik alopesi şiddetiyle anlamlı düzeyde korele bulundu. Sonuç: Androgenetik alopesi metabolik sendrom gibi pek çok komorbiditeye eşlik etmektedir. Çalışmamızda hasta ile kontrol grubu arasında serum asprosin düzeyleri ve viseral adipozite indeksi açısından istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Serum asprosin düzeyleriyle metabolik sendrom ve insülin rezistansi arasında anlamlı korelasyon saptanmazken, viseral adipozite indeksi ile metabolik sendrom ve insülin rezistansı varlığı arasında istatistiksel anlamlı korelasyon saptadık. Viseral adipozite indeksinin androgenetik alopesi hastalarında metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıkları predikte etmekte kullanılabilecek bir gösterge olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Androgenetic alopecia (AGA) is a common hair loss pattern characterized by progressive miniaturization of hair follicles, primarily affecting men. Metabolic syndrome, cardiovascular diseases, and hypertension have been reported to be associated with AGA. Asprosin is a newly discovered adipokine, and its levels have been shown to increase in various metabolic disorders, including obesity and type 2 diabetes mellitus. The aim of our study is to investigate the usefulness of serum asprosin levels as a marker for the diagnosis of androgenetic alopecia and the identification of androgenetic alopecia comorbidities. Materials and Methods: The study included 80 male patients with androgenetic alopecia and 77 healthy controls matched for age. Anthropometric, demographic, medical history, and clinical data were collected. Trichoscopy was performed in all patients to confirm the diagnosis of androgenetic alopecia and they were classified according to the Hamilton-Norwood scale. The presence of metabolic syndrome, insulin resistance, and dyslipidemia was assessed. Fasting blood glucose, lipid panel, C-reaktive protein, erythrocyte sedimentation rate, insulin, and serum asprosin levels were measured. Visceral adiposity index was calculated. Comparisons were made between the patient and control groups and between the severity subgroups. Results: The prevalence of metabolic syndrome was significantly higher in the androgenetic alopecia group compared to the control group (p=0.013). LDL and total cholesterol levels were significantly higher in the androgenetic alopecia group compared to the control group (p=0.009 and p=0.021, respectively). There were no significant differences in serum asprosin (p=0.740) and visceral adiposity index levels (p=0.869) between the androgenetic alopecia group and the control group. No significant correlation was found between serum asprosin level and the presence of metabolic syndrome and insulin resistance. No significant correlation was observed between serum asprosin level and fasting insulin, body mass index, and visceral adiposity index values (p=0.768, p=0.365, p=0.172, p=0.906, and p=0.272, respectively). Visceral adiposity index was statistically significantly correlated with metabolic syndrome, body mass index, insulin resistance, and fasting insulin (p=0.000, p=0.000, p=0.00, and p=0.000, respectively). Trichoscopic examination of the androgenetic alopecia group revealed miniaturized hair as the most common finding in the frontal region, while the most common finding in the vertex region was hair diameter difference. Honeycomb pigmentation was significantly correlated with the severity of androgenetic alopecia. Conclusion: Androgenetic alopecia is associated with a variety of comorbidities, including metabolic syndrome. There was no statistically significant difference in serum asprosin and visceral adiposity index levels between the androgenetic alopecia group and the control group. While no significant correlation was found between serum asprosin levels and metabolic syndrome and insulin resistance, we found a statistically significant correlation between visceral adiposity index values and the presence of metabolic syndrome and insulin resistance. We believe that visceral adiposity index may be a useful indicator for predicting metabolic syndrome and cardiovascular diseases in androgenetic alopecia patients.