Acilde pnömoni tanısıyla başvuran hastalara yapılan yatak başı ultrasonun pa akciğer ve BT ile karşılaştırılması
Comparison of the use of ultrasonography in the diagnosis of pneumonia at emergency services with chest roentgenogram and computed tomography
- Tez No: 462626
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Pnömoni; alveoller, distal havayolları ve akciğer interstisyumunun enfeksiyonu ile birlikte klinik ve radyolojik olarak akciğerin bir veya daha fazla lobunda konsolidasyon bulgularının varlığı şeklinde tanımlanabilir. Sıklığı ve olası morbidite ve mortalite riskleri sebebiyle pnömonin acil servis hekimlerince hızlı ve güvenilir olarak tanınabilmesi hayati öneme sahiptir. Semptom ve fizik muayene bulguları ile pnömoni düşünülen hastada posteroanterior pozisyonda bir göğüs röntgenogramı alınmalıdır.Röntgenogram ilk tercih edilecek tetkik olarak ön plana çıkmaktadır. Akciğerdeki gerçek infiltre alanları göstermede tomografi akciğer grafisine göre daha üstün olarak görülmektedir. Akciğer grafisinin teknik kısıtlılıkları dolayısıyla, pnömoni tanısını daha yüksek sensitivite ve spesifite ile daha erken doğrulayan tomografi altın standart olarak görülmektedir. Sonyıllardaise akciğer ultrasonografisitorasik patolojilerintanısınıhızlıkoymadaçokbaşarılı sonuçlar verenbir yatakbaşı tanı aracı haline gelmiştir.Ayrıcaakciğer ultrasonografisi;yatakbaşıhızlısonuçlaralmayı sağlar,iyonizeradyasyonriskiyokturvebulgularıklinikileharmanlayarakyorumlayabilecekolanaciltıphekimleritarafındankolaycauygulanabilirbir yöntemdir.Bu çalışmada amacımız acil servise pnömoni şüphesiyle başvuran hastalara BLUE protokolü ile uygulanacak toraks ultrasonografisinin,tanısal açıdan akciğer radyogramı ve toraks tomografisi ile karşılaştırmak ve ultrasonografinin bu anlamdaki değerini gösterebilmektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Pneumonia may be defined as the presence of consolidation findings in one or more lobes of the lung clinical and radiological due to the infection of the alveoli, distal airways and the lung interstitium. It is vital that pneumonia be recognized quickly and reliably by emergency service physicians due to its frequency and possible morbidity and mortality risks. A chest roentgenogram should be taken in the posteroanterior position in the patient thought to have pneumonia due to symptoms and physical examination findings. The roentgenogram stands out as the first preferred examination. This method is regarded superior than tomography chest x-ray in showing the actual infiltration areas in the lung. Due to the technical limitations of chest x-ray, tomography which can confirm pneumonia diagnosis earlier with higher sensitivity and specificity is seen as the golden standard. In recent years, on the other hand, pulmonary ultrasonography has become a bedside diagnostic tool that provides very successful results in the diagnosis of thoracic pathologies. Furthermore, pulmonary ultrasonography provides fast results at bedside, there is no ionizing radiation risk and is easily applicable by emergency department doctors who can interpret the clinical findings. Our aim in this study is to compare the thoracic ultrasonography to be applied with the BLUE protocol to the patients applying to the emergency department with suspected pneumonia with chest radiography and thorax tomography in terms of diagnosis and to show the value of ultrasonography in this sense.