Acil serviste tanı alan stemı ve nstemı hastalarında troponin ve scube 1'in tanısal değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 462629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada STMI-NSTMI hastalarında troponin ve SCUBE 1 markerlarını karşılaştırıp erken tanıdaki SCUBE 1 değerinin tanısal önemini saptamayı amaçladık.Çalışma 01.10.2016 ve 01.02.2017 tarihleri arasındaDışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde, akut miyokard infaktüsü tanısı konan 119 hasta ve 30 kontrol grubu ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, WBC, nötrofil, lenfosit, nötrofil/lenfosit, RDW, trombosit, AST, ALT, CK, CKMB, troponin ve STEMI/NSTEMI alt tipinin SCUBE 1 düzeyleri olan ilişkisi incelendi. Veriler SPSS Windows 22 versiyonunda analiz edildi. Verilerin analizinde student t test, Mann whitney U, ki-kare ve peasrson korelasyon testi ile değerlendirilid. Testin sensitivite ve spesifitesinin tayininde ROC eğrisinden faydalanıldı p0,05). Çalışmaya aldığımız hastalarda eğri altında kalan alan 0,552 uygun kesim değeri 64,4 ng/mL bu kesim değerinde sensitivite %69,7, spesifite %46,7 olarak saptandı. SCUBE 1 düzeyi ve yaş arasında korelasyon saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the diagnostic significance of SCUBE 1 value in early diagnosis by comparing the troponin and SCUBE 1 markers in STMI-NSTMI patients. The study was carried out between 01.10.2016 and 01.02.2017 in the emergency department of Emergency Department of Yildirim Beyazit Education and Research Hospital, where 119 patients with acute myocardial infarction were diagnosed. Patients and 30 control groups were performed prospectively. The relationship between age, sex, WBC, neutrophil, lymphocyte, neutrophil / lymphocyte, RDW, thrombocyte, AST, ALT, CK, CKMB, troponin and SCEME / NSTEMI subscale were investigated. The data was analyzed in SPSS Windows version 22. Data were analyzed by student t test, Mann whitney U, chi-square and peasrson correlation test. The ROC curve was used to determine the sensitivity and specificity of the test. A value of p 0,05). The area under the curve in the patients we studied was 0.552 at the appropriate cut-off value, 64.4 ng / mL at this cut-off value, sensitivity was 69.7% and specificity was 46.7%. There was a correlation between SCUBE 1 level and age (p> 0,05). SCUBE 1 level was significantly higher in women in the patient group (p 0,05).