Bir üniversite hastanesinde karbapenem dirençli klebsiella pneumoniae suşlarında karbapenem direnç genlerinin moleküler analizi ve suşların klonal ilişkisi
Investigation of the carbapenem resistance genes and the clonal relationships of the carbapenem resistant klebsiella pneumoniae strains in A University Hospital
  1. Tez No: 462668
  2. Yazar: HÜLYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAKUPOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Klebsiella pneumoniae önemli insan patojenlerinden biridir. Özellikle hastane kaynaklı enfeksiyonlarda saptanan suşlarında gözlenen karbapenem direnci tedavi alternatiflerini önemli düzeyde kısıtlamaktadır. Klebsiella türlerinde karbapenem direncinin gelişiminin önlenmesi ve dirençli suşların yayılımının azaltılması için uygulanacak önlemlerin geliştirilmesinde bu dirence neden olan moleküler dinamiklerin bilinmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada, klinik örneklerde saptanan karbapenem dirençli K. pneumoniae suşlarında daha önce tanımlanmış olan karbapenemaz genlerinin araştırılması ve izolatlar arasındaki klonal ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir araştırma olarak planlanan bu çalışmaya hastanemiz tıbbi mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen çeşitli klinik örneklerden Ocak 2012-Haziran 2014 tarihleri arasında soyutlanan karbapenem dirençli K. pneumoniae suşları dahil edilmiştir. Prospektif olarak toplanan izolatların karbapenem direnci ertapenem disk yöntemi ve Modifiye Hodge testi çalışılmış; izolatların imipenem MİK düzeyleri Etest yöntemi ile saptanmıştır. Suşlarda OXA-48, NDM, VIM, IMP, KPC karbapenemaz genleri in-house PZR ile ve izolatlar arasındaki klonal ilişki Pulsed Field Gel Electrophoresis (PFGE) yöntemi ile araştırılmıştır. Bulgular: Çalışma süresince 70 karbapenem dirençli K. pneumoniae suşu tanımlanmıştır. Yapılan moleküler analizde toplam 61 (%87.1) izolatta en az bir karbapenemaz geni saptanmış geri kalan 9 (%12.9) suşta ise çalışılan genlerden herhangi biri bulunamamıştır. Çalışma sonucunda suşların 51'inde (%72.8) blaOXA-48, 11'inde (%15.7) blaNDM, 3'ünde (%4.2) blaVIM bulunmuş ve blaOXA-48 üreten suşlardan 4'ünde (%7.8) blaNDM gen birlikteliği olduğu gözlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen suşların hiçbirinde blaIMP ve blaKPC saptanmamıştır. Yapılan Etest MİK analizinde, çalışmaya alınan 70 izolatın 23'ünün (%32,8) imipenem MİK düzeyi duyarlı sınırlar içinde (
Özet (Çeviri)
Aim: Klebsiella pneumoniae is among the leading human pathogens. The carbapenem resistance, particularly seen in the strains from the nosocomial infections, significantly limits the treatment options. Knowing the molecular dynamics of this resistance is important for development of the control measurements intended to prevent the emergence of carbapenem resistance in Klebsiella strains and to reduce the spreading of such resistant strains. In this study, previously determined carbapenemase genes and the clonal relationships of the carbapenem resistant K. pneumonia strains isolated from clinical samples were aimed to be investigated. Material and Methods: In this cross sectional study, the carbapenem resistant K. pneumoniae strains which were isolated from the clinical samples between January 2012 and June 2014 in the medical microbiology laboratory of our hospital were included. Strains were prospectively collected, the carbapenem resistance was determined with ertapenem disc and Modified Hodge test, and imipenem MICs of these strains were studied with Etest method. Carriage of the carbapenemase genes including OXA-48, NDM, VIM, IMP, and KPC were determined with in-house PCR, and clonal relationships of the strains was studied with Pulsed Field Gel Electrophoresis (PFGE). Results: AAim: Klebsiella pneumoniae is among the leading human pathogens. The carbapenem resistance, particularly seen in the strains from the nosocomial infections, significantly limits the treatment options. Knowing the molecular dynamics of this resistance is important for development of the control measurements intended to prevent the emergence of carbapenem resistance in Klebsiella strains and to reduce the spreading of such resistant strains. In this study, previously determined carbapenemase genes and the clonal relationships of the carbapenem resistant K. pneumonia strains isolated from clinical samples were aimed to be investigated. Material and Methods: In this cross sectional study, the carbapenem resistant K. pneumoniae strains which were isolated from the clinical samples between January 2012 and June 2014 in the medical microbiology laboratory of our hospital were included. Strains were prospectively collected, the carbapenem resistance was determined with ertapenem disc and Modified Hodge test, and imipenem MICs of these strains were studied with Etest method. Carriage of the carbapenemase genes including OXA-48, NDM, VIM, IMP, and KPC were determined with in-house PCR, and clonal relationships of the strains was studied with Pulsed Field Gel Electrophoresis (PFGE). Results: A total 70 carbapenem resistant K. pneumoniae were identified throughout the study. With the molecular analysis, at least one carbapenemase gene was determined in 61 (87.1%) strains, and there was no studied genes in any of the remaining 9 (12.9%) strains. After the analyses, blaOXA-48 was found in 51 (72.8%) strains, blaNDM in 11 (15.7%) strains, and blaVIM in 3 (4.2%) strains; and it was observed that 4 (7.8%) strains harboring blaOXA-48 were also carrying blaNDM. blaIMP and blaKPC were not determined any of the studied strains. With the Etest MIC analyses, imipenem MICs of 23 (32.8%) of the 70 studied strains were found under the susceptibility breakpoint (