Farklı iskeletsel maloklüzyonlara sahip bireylerde bilgisayar programları ile yapılan sefalometrik analizlerin doğruluğunun ve tekrarlanabilirliğinin değerlendirilmesi
Assessing the reliability and reproducibility of computerized cephalometric tracing softwares in different skeletal malocclusions
  1. Tez No: 462681
  2. Yazar: BURAK AYDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; geleneksel yöntem ile gerçekleştirilen sefalometrik analizlerin, Dolphin Imaging Version 11.5 ve Nemoceph Dental Studio NX Pro 10.4.2 sefalometrik analiz programları ile karşılaştırılması ve gözlemci içi tekrarlanabilirliğin değerlendirilmesidir. Araştırmada kullanılmak üzere çalışmaya dahil edilme kriterlerlerine uyan 225 adet lateral sefalometrik radyografi ve hasta seçilmiştir. Seçilen radyografiler, iskeletsel yapı özelliklerine göre sınıf I, sınıf II ve sınıf III ilişki olmak üzere üç sınıfa ayrılmış ve iskelet yapıdaki değişikliklerin farklı analiz yöntemlerinde hata payına sebebiyet verip vermediği araştırılmıştır. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS istatistiksel yazılım 2007 (329 North 1000 east, Kaysville, Utah 84037, ABD) bilgisayar programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (ortalama, standart sapma) yanı sıra ölçümcü içi güvenirliğinin belirlemesinde geleneksel analiz yöntemi, Dolphin ve Nemoceph için sınıfiçi korelasyon katsayısı ve %95 güven aralığı kullanılmıştır. Geleneksel analiz yöntemi ile Nemoceph ve Dolphin programları aracılığıyla yapılan ölçümlerin karşılaştırılmasında da sınıfiçi korelasyon katsayısı kullanılmış; mutlak farklar ve % değişkenlik hesaplanmıştır. Geleneksel yöntem ile Dolphin ve Nemoceph programı aracılığıyla yapılan ölçümlerin istatistiksel farklılığı eşleştirilmiş t testi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the reliability of computerized cephalometric analysis softwares (Dolphin Imaging Version 11.5 and Nemoceph Dental Studio NX Pro 10.4.2) and intra-observer reprodubility with those of hand tracing. The research material consisted of 225 lateral cephalographs and patients that coincidence with inclusion criterias. All radiographs were classified into three group (class I, class II and class III) according to their skeletal characteristics and it was researched whether the changes in the skeletal charasteristics caused any errors in different cephalometric tracing softwares. Statistical analysis was done by using with the NCSS-PASS statistical 2007 program (329 North 1000 east, Kaysville, Utah 84037, USA). Descriptive statistics were used to summarize the data (mean and standard deviation) and intraclass correlation coefficient and 95 % confidence interval were used to determine intra-examiner reliability for conventional and two different computer based cephalometric analysis software. Intraclass correlation coefficient was used to compare the measurements of conventional and two different computer based cephalometric analysis methods. The absolute differences and % variability were also calculated. Statistical difference between the traditional method, Dolphin and Nemoceph softwares were calculated by paired t test.