Retinopatisi olan ve olmayan diabetes mellituslu hastalarda serum ve aköz hümör BDNF düzeylerinin retina sinir lifi tabakası ve gangliyon hücre kompleksiyle ilişkisi
Relation of serum and aqueous humor BDNF levels with retinal nerve fiber layer and ganglion cell complex in patients with and without retinopathy of diabetes mellitus
  1. Tez No: 462776
  2. Yazar: AYŞE GÜZİN TAŞLIPINAR UZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAGİHAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Retinopatisi olan ve olmayan diabetik hastalarda aköz hümör ve serum BDNF düzeylerini belirlemek ve bu faktör düzeyinin hastaların RNFL ve GHK kalınlıklarıyla ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında retinopatisi olmayan DM'li, Non-PDR'li ve PDR'li hastaların kanları ve katarakt ekstraksiyonu sırasında aköz hümörleri toplandı ve BDNF düzeyleri ELİSA yöntemi ile değerlendirildi. Tüm gruplarda OCT ile RNFL ve GHK kalınlıkları ölçüldü. Bulgular: Ortanca serum BDNF düzeyleri kontrol grubunda 485.90 ng/ml (129.25-919.01), retinopatisi olmayan DM'li grupta 367.13 ng/ml (91.72-459.16), Non-PDR'li grupta 276.55 ng/ml (200.47-641.91), PDR'li grupta 188.69 ng/ml (102.93-591.79) olarak değerlendirildi. Ortanca aköz hümör BDNF düzeyleri kontrol grubunda 0.81 ng/ml (0.39-1.04), retinopatisi olmayan DM'li grupta 0.62 ng/ml (0.17-0.77), Non-PDR'li grupta 0.61 ng/ml (0.07-0.71), PDR'li grupta 0.54 ng/ml (0.07-0.70) olarak ölçüldü (sırasıyla p=0.002 ve p=0.0016, Kruskal Wallis). Bütün hasta gruplarında aköz hümör BDNF düzeyleri RNFL ve GHK düzeyiyle orta düzeyde pozitif korelasyon gösterirken, serum BDNF düzeyleri bu parametreler ile korele değildi. Sonuç: Beyinden türetilmiş nörotrofik faktör, retinopatisi olan ve olmayan diabetik hastaların serum ve aköz hümörlerinde azalmaktadır ve bu azalma RNFL ve GHK tabakalarındaki incelmeyle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine aqueous humor and serum BDNF levels in diabetic patients with and without retinopathy, and to assess the relationship between these factors and RNFL and GCC in the patients. Materials and Methods: BDNF levels in patients' blood and aqueous humor collected during cataract extraction were evaluated with ELISA in diabetic patients without retinopaty, with non-proliferative retinopathy and with proliferative retinopathy. In all groups, RNFL and GCC thicknesses were measured with OCT. Results: Median serum BDNF levels were found to be 485.90 ng / ml (129.25-919.01) in the control group, 367.13 ng / ml (91.72-459.16) in the DM group without retinopathy, 276.55 ng / ml (200.47-641.91) in the non-PDR group and 188.69 ng / ml (102.93-591.79) in the PDR group. The median aqueous humor BDNF levels were 0.81 ng / ml (0.39-1.04) in the control group, 0.62 ng / ml (0.17-0.77) in the DM group without retinopathy, 0.61 ng / ml (0.07-0.71) in the non-PDR group, 0.54 ng / ml (0.07-0.70) in the PDR group (p = 0.002 and p = 0.0016, Kruskal Wallis, respectively). While aqueous humor BDNF levels showed moderate positive correlation with RNFL and GCC levels in all patient groups, serum BDNF levels did not correlate with these parameters. Conclusion: BDNF is reduced in serum and aqueous humor of diabetic patients with and without retinopathy, and this decrease is related to the thinning of the RNFL and GCC layers.