Edward Morgan Forster'in romanlarında insan ilişkileri
- Tez No: 26497
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İÜ ÖZET Bu tezin amacı E.M.Forster'm romanlarındaki insan ilişkilerini olumlu yönde etkileyen sevgi, dostluk, hoşgörü gibi değerlerin, gurur, ırksal önyargı, maddecilik gibi diğer değerleri nasıl ezip, zirveye ulaştığını, kimi zaman olanaksızlıklar içinde manevî değerlerin nasıl etkisiz kaldığını göstermeye çalışmaktır. Tezin bölümleri Forster'ın romanlarının yayınlanış yıllarına göre kronolojik olarak düzenlenmiştir. Bölümler, sevgi, şefkat, anlayış ve karakterlerin iç ve dış yaşamlarını derinlemesine incelemeyi gerektiren bir kişisel ilişki kurmada insanın çabalarının çeşitli yönleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun yanında kültür farklılıkları, İngiliz Orta Sınıfı gelenklerini temsil eden bir karakter ile doğulu bir karakter ya da İtalyan bir karakter arasında kişisel ilişkiler oluşturmada önemli rol oynar. Bu çalışmanın sonunda Forster'ın her ne kadar 1920' li yılların başlarına ait bir yazar olsa da, kişisel ilişkilerin eksikliği sorunu ortaya çıktığında çağımız insanının benzer sorununu çağrıştırdığı vurgulanmıştır. Bu nedenle çalışmamız liberal hümanist bir yazar olan Forster'ın Kişisel İlişkiler ve Evrensel Kardeşlik' e inancını doğrulamaya ve ırksal, kültürel, toplumsal ve ulusal farklılıklar ve önyargıları insanlık adına aşmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis is to examine in E.M.Forster ' s novels human relations, especially based on personal relations, love, friendship, tolerance, vulgarity and to find the results of their reactions on the people who differ from each other from cultural and national aspects. Chapters of the thesis have been organized according to each of Forster's novels which come after another in chronological order of their publishing year. The chapters focused on various aspects of man's effort to build a personal relationship which requires love, affection, understanding and analyzing deeply the inner and outer lives of characters. In addition, cultural differences play a significant role in forming of personal relations between two characters representing the conventions of English Middle Class, or an Oriental character or an Italian one. The study concludes by emphasizing that Foster, however a writer of early twenties when the matter of lack of personal relationships occurred, collocates us the modern man's matter alike. Thus this study tries to confirm liberal humanist author, Forster's belief in“personal relations”and“universal brotherhood”and to transcend racial, cultural, social and national differences and prejudices for the sake of humanity.