Kırım kongo kanamalı ateşi olan hastalarda serum ısı şok protein (hsp-27, hsp-47, hsp-70, hsp-90) düzeylerinin oksidatif durum ve çeşitli inflamatuar belirteçlerle korelasyonunun değerlendirilmesi
Evalution of serum heat shock protein (hsp-27, hsp-47, hsp-70, hsp-90) levels correlation with oxidative status and various inflammatory parameters in crimean-congo haemorrhagic fever patients
  1. Tez No: 462806
  2. Yazar: ALİ SAİD KADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) Bunyaviridae ailesi, Nairovirüs cinsine mensup KKKA virüsü (KKKAV) tarafından oluşturulan kene kaynaklı bir viral kanamalı ateş ve zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanır. Isı şok proteinleri immün sistemde tehlike sinyalleri olarak immün aktivasyon ortaya koyar ya da eksojen stres uyaranlarının yol açtığı ölümcül hasara karşı hücreleri korur. Bu çalışmanın amacı, KKKA hastalarında ısı şok protein düzeyleri ile oksidatif durum, PAF, fibronektin arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, hasta grubu 2011-2012 yılları arasında Tokat Devlet Hastanesine başvuran hastalar arasında PZR/ELISA sonucu pozitif, 44 KKKA vakasından oluşturuldu. Sigara içmeyen, viral ya da metabolik herhangi bir hastalığı olmayan yaş ve cinsiyet olarak hasta grubuyla uyumlu 44 gönüllü, kontrol grubu olarak kaydedildi. Serum numuneleri çalışma yapılıncaya kadar –80°C' de saklandı. Serum HSP27, HSP47, HSP70 ve HSP90 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. TAS ve TOS düzeyleri kolorimetrik yöntem kullanılarak ölçüldü ve OSI hesaplandı. Fibronektin ve PAF ELISA yöntemiyle ölçüldü. İstatistiksel analiz SPSS 15.0 kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçlar ortalama + standart sapma olarak kaydedildi. Bulgular: TOS ve OSI düzeyleri KKKA hastalarında, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p0.05). Serum HSP27, HSP70 ve HSP90 düzeyleri KKKA grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti. (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF), a tick-borne viral hemorrhagic fever, is a zoonotic infection that caused by CCHF virus (CCHFV) of the family Bunyaviridae, genus Nairovirus. Oxidative stress is defined as an unbalance between oxidants and antioxidants. HSPs exert immune activation as danger signals in immunity or protect cells from lethal damage induced by exogenous stress stimuli. The aim of this study is to investigate relationship between heat shock protein levels and oxidative stres, PAF, fibronectin in CCHV patients. Material and Method: In this study, the patient group consisted of 44 cases with a positive diagnosis of CCHF according to PCR/ELISA outcome among the patients referred to Tokat Government Hospital between the years 2011-2012. A total of 44 volunteers who were not having any viral or metabolic diseases, non-smokers, age and gender matched with the patients group were enrolled as the control group. The serum samples were stored at –80°C until the study was carried out. Serum HSP27, HSP47, HSP70 and HSP90 levels were measured by ELISA. TAS, TOS were measured using colorimetric method and OSI was calculated. Fibronectin and PAF were measured by ELISA. Statistical analysis was performed using SPSS 15.0 (Il, USA). Results were enrolled mean + standart deviation. Findings: TOS and OSI values are significantly higher in CCHF patients as compared to the controls (p 0.05).