Çokkültürcü sosyal hizmet bağlamında ezidi mülteci gençlerin sosyal bütünleşme sürecinin incelenmesi
Analysing the social integration process of yezidi refugee youngs in the context of multiculturalist social work
  1. Tez No: 462811
  2. Yazar: ABDULLAH IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmanın genel amacı, çokkültürcü sosyal hizmet bağlamında Ezidi mülteci gençlerin sosyal bütünleşme sürecini anlamaya çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Temellendirilmiş kuram (grounded theory) stratejisi kullanılarak yapılan bu niteliksel araştırma, Diyarbakır, Mardin ve Batman illerinde yürütülmüştür. Örneklem seçimi kartopu örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. 18-24 yaş aralığındaki 20 Ezidi mülteci genç çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, ''yarı yapılandırılmış görüşme formu'' kullanılarak ''derinlemesine görüşme'' yöntemiyle toplanmıştır. Veriler, ''sürekli karşılaştırmalı analiz'' yöntemi ile incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin sosyal bütünleşme sürecini etkilediği görülmüştür. Çalışmanın sonucunda çokkültürlülük ve değerler temelinde sosyal bütünleşme olmak üzere iki ana tema ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte en dikkat çekici bulgulardan ilki ve en önemlisi, Ezidi mülteci gençler Avrupa'yı daha fazla çokkültürcü ve güvenli görmüştür. İkincisi, Ezidilik ve /veya Ezidiler özelinde sosyal hizmet meslek ve disiplininde tinsel yaklaşımların önemi ortaya çıkmıştır. Son olarak da çokkültürcü sosyal hizmet bağlamında sosyal bütünleşmenin bilgi ve ahlaki temelli yaklaşımların yanı sıra estetik temelli yaklaşımla da gerçekleşmesi gerektiği bulunmuştur. Sonuçlar: Bu çalışmanın sonucu, baskıya/ayrımcılığa karşı sosyal bütünleşmede kaynaşmanın ve farklılıkların tanınmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is trying to understand the social integration process of Yezidi refugee youngs in the context of multiculturalist social work. Materials and Methods: This qualitative study carried out by using the grounded theory strategy was conducted in Diyarbakır, Mardin, and Batman provinces. The sampling was carried out with the snowball sampling method. The sample consisted of 20 Yezidi regugee youngs who are between the ages of 18-24. The data were collected by means of ''in-depth interview'' technique using ''semi-structured interview form''. The data were analyzed with ''constant comperative analysis'' method. Findings: In this study, it has been seen that socio-demographic characteristics of the participants affect their social integration process. Two main themes including multiculturalism and social integration on the basis of values, emerged as a result of the study. In addition to this, the first and most important one of the most remarkable findings is that Yezidi refugee youngs have seen Europe more multicultural and safe. Secondly the importance of the spiritual approach emerged in social work. Finally it was found that social integration should also take place with the aesthetic-based approach as well as the knowledge and moral-based approaches in the context of multiculturalist social work. Results: The results of this study show the importance of recognition of diversities, social cohesion and solidarity in social integration with anti-oppression/discrimination approach.