Düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapan genç erkeklerde kafein alımının kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating of the effects of caffeine ingestion on muscular strength and muscular endurance performance in regularly resistance trained young males
- Tez No: 462818
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, son 1 yıldır düzenli olarak haftada 3 gün ağırlık antrenmanı yapan genç erkeklerde, kahve formunda ve düşük dozda (3mg/kg) alınan kafeinin, alt vücut ve üst vücut kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık performansı üzerine etkisini incelemektir. Ayrıca farklı zaman noktalarında alınan algılanan zorluk derecesi (RPE), kalp atım hızı (KAH) ve kan basıncı (KB) verilerinin kafein ve plasebo denemelerindeki değişimleri incelenmiştir. Araştırmaya düzenli olarak ağırlık antrenmanı yapan 14 erkek (Yaş:20,85±2,07, Boy:181,00±7,68, Vücut Ağırlığı: 82,64±9,92) katılmıştır. Randomize, çapraz döngülü, karşılıklı-dengeli çalışma dizaynı kullanılmıştır. Toplamda 3 test günü gerçekleştirilmiş ve herbir test günü arasında en 72 saat dinlenme verilmiştir. 10 saatlik gece boyu açlığın ardından, katılımcılar 3 mg/kg kafeinli kahve (CAF) veya plasebo (PLA) tüketmişler ve 1 saat sonra alt vücut kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık ölçülmüne katılmışlar, 5 dakika sonra üst vücut kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık ölçümlerini tamamlamışlardır. Test protokolü boyunca farklı zaman noktalarında KAH, KB ve RPE değerleri ölçülmüştür. CAF denemesi PLA'ya göre alt vücut ve üst vücut kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık performansını anlamlı derecede artırmamıştır (P>0,05). Ayrıca farklı zaman noktalarında ölçülen KAH, KB ve RPE değerlerinde de denemeler arası anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir(p>0,05). Sonuç olarak CAF alt ve üst vücut kassal kuvvet ve kassal dayanıklılığı anlamlı derecede artırmamıştır fakat alt vücut kassal dayanıklılık performansında PLA'ya göre %8,8'lik bir artış sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, investigating the effects of coffee form caffeine at low doses on lower body and upper body muscular strength and muscular endurance performance in regularly resistance trained young males for last 1 year 3 times weekly. Further, it was investigated the measured at different time intervals rating of perceived exertion (RPE), heart rate (HR) and blood pressure (BP) data variation between caffeine and plasebo trials. 14 resistance trained males (age: 20,85±2,07, height: 181,00±7,68, weigth: 82,64±9,92) participated in this study. Randomized, cross-over, couter-balanced research design was used. 3 test days was performed between 72 hours at least. Following 10 hour night fasting, participants ingested 3 mg/kf caffeinated coffee (CAF) or plasebo (PLA) and after an hour later they take part in lower body muscular strength and muscular endurance test protocol and after 5 minutes resting, they compeleted upper body muscular strength and muscular endurance test. RPE, HR and BP was measured at different time points throughout the test protocol. In comparison to the PLA, CAF trial didn't increase lower and upper body muscular strength and muscular endurance performance with statistical significance (P>0,05). Furthermore, it wasn't observed any statistical differences between trials for HR, BP and RPE which was measured at different time points (P>0,05). As a result, CAF didn't increase lower and upper body muscular strength and muscular endurance performance significantly but as for lower body muscular endurance performance, CAF yielded %8,8 raise according to PLA