2016 Avrupa Futbol Şampiyonasındaki müsabakaların teknik-taktik açıdan analizi
Technical and tactical analyses of matches in European Football Championship 2016
- Tez No: 462827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma 2016 Avrupa Futbol şampiyonasında galibiyet ve mağlubiyetle ayrılan takımları teknik, taktik açıdan analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Turnuvaya 24 takım katılmış ve turnuvada 51 müsabaka oynanmıştır. Beraberlikle biten 16 müsabaka değerlendirmeye alınmamış olup, galibiyetle ve mağlubiyetle sonuçlanan 35 müsabaka değerlendirmeye alınarak takımların teknik ve taktik parametreler açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmanın evren ve örneklemini, grup aşamasındaki ve gruplardan sonraki tek eleme usulüne göre oynanan toplam 35 müsabaka oluşturmaktadır. Araştırma verileri Punto+Plus dijital hd cihazı ile televizyondan kaydedilerek bilgisayar ortamına aktarılmış ve daha sonra müsabakalar E-Analiz programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Shapiro - Wilk testi uygulanmış ve verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen verilerde bağımsız iki grup arasındaki farklılığı tespit etmek için, non parametrik testlerden Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Veriler ortalama ve standart sapma olarak verilmiş ve istatistiksel olarak p0.05). Sonuç olarak, teknik ve taktik parametreler müsabakaların kazanılmasını ve kaybedilmesini belirleyen önemli unsurlardır. Müsabakaları kazanan takımların belirli teknik ve taktik parametrelerinin kaybeden takımlardan daha iyi olduğu, ancak bu parametrelerin maçları kazanmak için tek başına yeterli olamayacağı düşünülmektedir. Antrenörler müsabakaları kazanmak ve takımlarının eksiklerini gidermek için teknik ve taktik parametrelere yoğunlaşarak, rakiplerinin zaaflarını ve güçlü yönlerini belirlemeli ve antrenman programlarında bu konulara ağırlık vermelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the teams, which won and lost the matches in European Football Championship 2016, from technical and tactical aspects. In total, 24 teams participated into the tournament, and totally 51 matches were played. 16 matches that ended with deuce, were not examined, while 35 matches ended with winning and loss were examined analyzed in terms of technical and tactical parameters. The universe and sample of study consist of 35 matches played in grouping phase and elimination phase after the grouping matches. The study data were recorded from TV by using Punto+Plus digital HD device and then transferred into computer environment. And then the matches were analyzed using E-Analiz software. SPSS 22 package software was used for statistical analysis of obtained data. Shapiro-Wilk test was performed in order to determine if the data are distributed normally, and it was found that the data are not normally distributed. For the data distributed non-normally, Mann-Whitney U non-parametric test was used for determining the differences between 2 independent groups. The data were expressed as mean and standard deviation, and statistical significant was set at p0.05). In conclusion, the technical and tactical parameters are important factors having effects on winning or losing a match. It is thought that certain technical and tactical parameters of winning teams are superior then losing teams but these parameters are not solitarily enough for winning a match. Coaches should focus on technical and tactical parameters, determine the weaknesses and strengths of opponents, and concentrate on these points in trainings in order to win the matches and eliminate the deficiencies.