EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda atılan gollerin teknik analizi
Technical analysis of goals in EURO 2016 European Football Championship
  1. Tez No: 605760
  2. Yazar: CÜNEYT ALİBEYOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda atılan gollerin teknik analizini gerçekleştirmektir. Bu amaç çerçevesinde çalışma üç bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölümde, araştırma metodolojisi sunulmuştur. Araştırma verileri, UEFA'nın resmî web sitesinden elde edilmiş ve Wyscout analiz şirketi aracılığıyla kriter tablosu oluşturulmuştur. İkinci bölümde konuyla ilgili kavramsal çerçeve sunulmuş; genel bilgiler verilmiştir. Futbolun tanımı, tarihsel gelişimi ele alınmış; ardından futbolda maç analizinin tanımı ve amacı, gelişimi, önemi ve yararları ile maç analizinde uyulması gereken kurallar açıklanmıştır. Futbolda maç analizinin avantajları ve dezavantajları da ele alındıktan sonra, maç analizi yöntemleri sunulmuştur. Müsabaka analizinin aşamaları da açıklanıp EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ilişkin kısaca bilgi verilerek üçüncü bölüme geçilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırma bulgularına yer verilerek çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, gollerin büyük kısmının merkezden yapılan organize hücumlar sonucu geldiği ve büyük kısmının ceza sahası içinden atıldığı tespit edildi. Gollerin daha çok karşılaşmaların ikinci devresinde forvet oyuncuları tarafından kaydedildiği, gol paslarının ise genellikle orta saha oyuncuları tarafından yerden kısa düz pas şeklinde ceza sahası dışından gönderildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a technical analysis of goals in EURO 2016 European Football Championship. For this purpose, the study is completed in three parts. In the first part, Research methodology is presented. The research data was obtained from the official UEFA website and criteria table was created through Wyscout. In the second part conceptual framework regarding the subject is presented and general information is given. Definition and historical development of football are discussed, and then the definition, aim, significance, development and benefits of match analysis in football and rules that should be followed during match analysis are explained. After discussing the advantages and disadvantages of football match analysis, the methods of match analysis are presented. After explaining the stages of the competition analysis, brief information about EURO 2016 European Football Championship is given before passing to the third part. And the study is concluded with research findings in the third part. SPSS statistical software is used for the data analysis. As findings of the study; it was revealed that most of the goals were scored as a result of organized attacks from the center and most of them were scored inside the penalty area. It is also found that the goals were mostly scored by striker players in the second half of the matches and the assists were usually made by midfield players in the form of short straight ground passes.