Siyah çayın alüminyum içeriği
Aluminium content of black tea
  1. Tez No: 462898
  2. Yazar: ZARİFE ÖZDEMİR YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Siyah çay dünyada yaygın olarak tüketilen içecekler arasındadır. Bu çalışma, ülkemizde üretilen siyah çaylarda ve bu çaylardan elde edilen demlerde alüminyum içeriğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için Giresun, Rize ve Trabzon'da üretim yapan 3 siyah çay fabrikasından 3 farklı sürgün döneminde örnek alınmıştır. Ayrıca, deme geçen alüminyum içeriğini belirlemek için cam demlikte 4 farklı sürede (15, 30, 45 ve 60 dakika) çay demlenmiştir. Alüminyum içeriği indüktif olarak eşleştirilmiş plazma-atomik emisyon spektroskopi (ICP-OES) ile belirlenmiştir. Siyah çay yapraklarında alüminyum 8177.75±1167.76 mg/kg ile 15657.72±1060.05 mg/kg arasında belirlenmiştir. Çalışma sonunda, Trabzon iline ait örneklerin diğerlerine göre daha düşük alüminyum içerdiği, bunun da istatistiksel açıdan önemli (p0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Black tea is among the most common beverages in the world. This study was occured in order to determine aluminium content in black tea produced in Turkey and amount of aluminium transition into tea infusion. Therefore black tea samples were taken in three different harvest sesion from three black tea manufacturing companies in Giresun, Rize and Trabzon. Furthermore tea infusion were prepared using glass teapots in order to determine amount of aluminium in four different time (15, 30, 45 and 60 minutes). Aluminium content was determined by inductively coupled plasma optica (atomic) emission spectroscopy (ICP-OES). Amount of aluminum in black tea was found between 8177.75±1167.76 mg/kg and 15657.72±1060.05 mg/kg.