Sürgün dönemi ve çeşidin çay ve demin mineral madde içeriğine etkisinin belirlenmesi
Determination of the impact of harvest and the variety of tea and infusion on mineral matter contents
- Tez No: 610252
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada beyaz, siyah (1.sürgün, 2.sürgün ve 3.sürgün dönemlerine ait 1. nevi, 2. nevi, 3. nevi ve 4. nevi) ve yeşil (1.sürgün, 2.sürgün ve 3.sürgün dönemlerine ait dust, kardelen-1, kardelen-2 ve antik-2) çayların, rutubet, suda çözünen kül, suda çözünen külde alkalilik, %10'luk HCl'de çözünmeyen kül, toplam kül ve mineral madde içeriği tespit edilmiştir. Ayrıca bu çaylardan elde edilen demlerde de mineral madde değerleri belirlenmiştir. Siyah, yeşil ve beyaz çayların, toplam kül, suda çözünen külde alkalilik ve %10'luk HCl'de çözünmeyen kül içeriği istatiksel olarak birbirinden farklı olduğu belirlenmiştir (P0.05), yeşil çayın ise bu iki çay çeşidinden düşük olduğu bulunmuştur. Yeşil ve siyah çayların suda çözünen kül içeriğinin aynı olduğu ( P>0.05), beyaz çayın ise bu iki çay çeşidinden yüksek olduğu tespit edilmiştir (P0.05), 3. sürgün çayların farklı olduğu belirlenmiştir (P0.05), 2. sürgün çayların ise bu iki sürgün döneminden farklı olduğu saptanmıştır (P0.05). Çay çeşidinden bağımsız olarak farklı sürgün dönemlerinde çayların alüminyum, baryum, kalsiyum, krom, demir, potasyum, magnezyum, mangan, sodyum, çinko, nikel ve silisyum içeriğinin birbirinden farklı olduğu (P0.05). Siyah, yeşil ve beyaz çaylardan elde edilen demlerin alüminyum, kalsiyum, potasyum, sodyum ve silisyum içeriğinin birbirinden farklı olduğu (P0.05). Farklı sürgün dönemlerine ait çaylardan elde edilen demlerin alüminyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve mangan içeriğinin farklı (P0.05). Çaylarda elde edilen demlerde baryum, bor, krom, bakır, demir, nikel ve fosfor minerallerinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, white, black (1st harvest, 2nd harvest and 3rd harvest, belonging to 1st shoot, 2nd shoot, 3rd shoot and 4th shoot) and green (1st harvest, 2nd harvest and 3rd harvest, belonging to dust, snowdrops-1, snowdrops-2 and antiquity-2) teas, moisture, water-soluble ash, alkalinity in water-soluble ash, insoluble ash in 10% HCl, total ash and mineral content. In addition, mineral substance values were determined in the brews obtained from these teas. It was determined that black, green and white teas were statistically different from total ash, water-soluble ash alkalinity and ash content insoluble in 10% HCl (P 0.05) and green tea was lower than these two varieties. Green and black teas were found to have the same water-soluble ash content (P> 0.05), while white tea was higher than these two varieties (P 0.05) and the third harvest teas are different (P 0.05), and 2nd shoot teas were different from these two shoot periods (P 0.05). Regardless of the type of tea, it was determined that the aluminum, barium, calcium, chromium, iron, potassium, magnesium, manganese, sodium, zinc, nickel and silicon content of the teas were different from each other (P 0.05). It was found that the aluminum, calcium, potassium, sodium and silicon content of the brews obtained from black, green and white teas differ from each other (P 0.05). It has been determined that the aluminum, calcium, potassium, magnesium and manganese content of the teas obtained from the teas of different shoot periods are different (P 0.05). It has been determined that there are no barium, boron, chromium, copper, iron, nickel and phosphorus minerals in the teas obtained in the teas..