Marka genişletme stratejisi çerçevesinde mağaza imajı algılanan uyum ve algılanan kalitenin incelenmesi
The role of store image, perceived fit and perceived quality in the framework of brand extension strategy
- Tez No: 463163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan uyum, mağaza imajı ve ana marka kalitesinin genişletilmiş markaya doğrudan etkisini ve algılanan uyumun genişletilmiş marka algılanan kalitesine etkisinde ana marka kalitesinin düzenleyicilik rolünü araştırmaktır. Bu amaçla, oluşturulan modeldeki hipotezler Ankara'da ikamet eden 200 katılımcıdan elde edilen verilerle test edilmektedir. Yol analizinden elde edilen sonuçlara göre. Algılanan uyumun genişletilmiş markanın algılanan kalitesine olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Benzer olarak, ana markanın algılanan kalitesinin genişletilmiş marka algılanan kalitesinde olumlu yönde etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca process analizi sonuçlarına göre, algılanan uyumun genişletilmiş markanın algılanan kalitesine etkisinde ana marka algılanan kalitesinin düzenleyici rolü bulunmaktadır. Diğer taraftan, mağaza imajı genişletilmiş marka algılanan kalitesini etkilememektedir. Anahtar Sözcükler Marka Genişletme, Mağaza İmajı, Mağaza İmajı Boyutları, Algılanan Kalite, Algılanan Uyum
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the direct impact of perceived fit, store image and parent brand quality on the extended brand; and to investigate the moderation role of parent brand quality in the influence of perceived fit on the extended brand perceived quality. For this aim, the hypotheses in the proposed model are tested with the data obtained from 200 participants in Ankara. According to the results of path analysis, the perceived quality of parent brand has a positive influence on the extended brand quality. It has been concluded that the perceived fit has a positive effect on the perceived quality of extended brand. Moreover, according to the results of the process analysis, there is a moderating role of parent brand quality in the relationship between perceived fit and product quality of the extended brand. On the other hand, store image do not have an influence on extended brand perceived quality. Keywords Brand Extension, Store Image, Store Image Dimensions, Perceived Quality, Perceived Fit