Threat of nuclear terrorism: Towards an effective nuclear security regime
Nükleer terörizm tehdidi: Daha etkili bir nükleer emniyet rejimine doğru
  1. Tez No: 463166
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ALKIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM UDUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Terörizm, çeşitli şekilleriyle her zaman insanlık tarihinin bir parçası olmuş, fakat 11 Eylül saldırılarına kadar hiç bu kadar net ve hissedilir bir tehdit olmamıştı. 11 Eylül saldırılarıyla birlikte, terörizm beraberinde çok fazla ölüm getirecek çarpıcı saldırılarla sistemi değiştirmeyi hedefleyen bir terörizme, mega-terörizme dönüştü. Ve bugün, terörizm nükleer terörizm şekliyle bir tehdit oluşturuyor. Eğer teröristler bir nükleer silahı veya kendi hazırladıkları bir nükleer cihazı patlatacak olursa, nükleer terörün muhtemel ölüm oranı diğer terör ölüm oranlarıyla kıyaslanamayacak kadar büyük olacaktır. Ayrıca, nükleer santralleri sabotaj etmek veya“kirli bomba”patlatmak gibi saldırıların da psikolojik etkileri diğer terörizm şekillerinden çok daha fazla etkili olacaktır. Bu noktada, bu tehdide karşı olarak ülkeler nükleer emniyet olarak bilinen çeşitli uluslararası tepkilerle işbirliği yapmaktadır. Fakat nükleer emniyet hala gelişme aşamasında olup, nükleer terörizmle etkili biçimde mücadele edecek kadar güçlü görünmemektedir. Diğer taraftan, nükleer silahsızlanma, nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımı ve nükleer silahsızlanma üzerine kurulu uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi rejimi bulunmaktadır. Ama bu rejimin kapsamı geleneksel devlet aktörlerinden kaynaklı nükleer savaş ve nükleer silahlanma gibi tehditleri içermektedir. Yine de, bu rejim nükleer emniyetin kendisini geliştirmesinde bir üs görevi görebilir. Bu nedenle, bu tez uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi rejiminden esinlenerek, nükleer terör tehdidine karşı geliştirilen uluslararası tepkilerin daha etkili bir nükleer emniyet oluşturabilmesi için bir yapı sunmayı amaçlamaktadır. Anahtar Sözcükler Nükleer Terörizm, Nükleer Emniyet, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Rejimi, Nükleer Silah, El Yapımı Nükleer Cihaz, Nükleer Tesis, Kirli Bomba
Özet (Çeviri)
Terrorism has always been a part of human history with various forms. However, it had not been such a clear and present danger till the 9/11 attacks. With the 9/11 attacks, terrorism has evolved into a new terrorism, mega terrorism, which only aims to change the system with sensational attacks causing so many deaths. And today, it poses a threat with the form of nuclear terrorism. Its potential rate of lethality would not be compared with any other forms of terrorism if terrorists managed to detonate an intact nuclear weapon or an improvised nuclear device. In addition, psychological effects of sabotaging a nuclear facility or exploding a“dirty bomb”would be much more powerful than any other forms of terrorism. Yet, as a response, states have already started to cooperate against the threat of nuclear terrorism through various international responses which are known as nuclear security. But, nuclear security is still developing and seems not strong enough to effectively cope with the threat of nuclear terrorism. On the other hand, there is the international nuclear nonproliferation regime based on three pillars of nuclear nonproliferation, peaceful use of nuclear energy and nuclear disarmament. However, its scope is limited to address threats stemming from traditional state actors such as nuclear war and proliferation. Nonetheless, this regime still offers a useful base for nuclear security to develop itself. Therefore, the thesis is an attempt to propose a more effective framework for the international responses to the threat of nuclear terrorism which would lead to more effective nuclear security with the guidance and inspiration of international nuclear nonproliferation regime. Key Words Nuclear Terrorism, Nuclear Security, Nuclear Nonproliferation Regime, Nuclear Weapon, Improvised Nuclear Device, Nuclear Facility, Dirty Bomb