Cumhuriyet Döneminde otomobilin sosyal tarihi
The social history of the automobile in the Republican Era
  1. Tez No: 463172
  2. Yazar: DUYGU ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Önemli bir teknolojik buluş olan otomobil ana ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilir. İnsanların ulaşım ihtiyacını karşılayan bu nesne, bireyin modernleşme öyküsünde ona özgürlük ve devinim katarak gündelik hayatı etkiler. İşte bu çalışma modernleşmenin önemli bir aracı olmasına rağmen tüketim tarihinde değinilmeyen bir öğe olan otomobilin Osmanlı coğrafyasına girmesi ve sonrasındaki süreci ele alır.“Yeni”statüsündeki otomobili onunla bağlantı kuran kişiler üzerinden inceleyerek hem insan hayatındaki hem şehir hayatındaki“değişim”üzerinden bir gezintiye çıkar. Anahtar Sözcükler otomobil, yolculuk, hız, kaza, reklam, statü, yeni, gündelik hayat, modernleĢme
Özet (Çeviri)
Automobile which is accepted as one of the best technological breakthrough is used for main transportation. It is not only a necessity but also enables people to have freedom and a dynamic life. The aim of this study is to explain how automobiles were involved in Ottoman era and how they have been developed. Fort his study, the“last”technological automobiles has been analyzed by interacting with people who have connections with those objects. Manwhile, the study explains the processs of“ change”of people lives and the cities they live in. Keywords automobile, voyage, speed, accident, advertisement, statute, new, daily life, modernization