Osmanlı İmparatorluğunda tüketim alışkanlıklarının değişimi
The change of consumption habits in the Ottoman Empire
- Tez No: 463171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
XIX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda modernleşme faaliyetleri bağlamında önemli değişimler yaşanmıştır. Avrupa'ya dönük olarak gerçekleşen bu değişimler geleneksel Osmanlı tüketim tarzında bir takım farklılaşmalar meydana getirmiştir. Gündelik yaşam içerisinde kullanılan eşyalar, evlerde yerini alan Avrupai mobilya ve dekorasyon ürünleri, yenilenen kılık-kıyafetler Osmanlı toplumsal yaşamına etki etmiştir. Avrupa tarzı ürünlerin Osmanlı sahasında kullanımının artması ile bunlara uygun âdâb-ı muâşeret kaideleri toplumda yerleşmeye başlamıştır. Yönetici kadro, şehirli, elit kesimlerde görülen bu durum yeni bir Osmanlı görüntüsü meydana getirmiştir. Bu tez çalışmasının amacı da XIX. yüzyılda tüketim kültüründe yaşanan değişimin, toplumsal yaşamın ve yeni Osmanlı kimliğinin şekillenmesi üzerindeki etkisini incelemektir. Anahtar Sözcükler Modernleşme, Tüketim, Değişim, Kimlik, Tüketim Alışkanlıkları
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire experienced important changes in the context of modernization activities in the nineteenth century. These changes towards Europe have brought about a number of differentiations in the traditional style of Ottoman consumption. European furniture and decoration products, renewed costumes and goods used in everyday life have influenced Ottoman social life. With the increasing use of European-style products in the Ottoman realm, the appropriate etiquette (âdâb-ı muâşeret) bases have begun to settle in the Ottoman society. This situation, which is seen in the administrative staff, urban and elite sections, has resulted in the appearance of a new Ottoman image unlike the classical one. The purpose of this thesis is to examine the influence of the changes in the consumption culture on shaping both the social life and the new Ottoman identity in the nineteenth century. Keywords Modernization, Consumption, Change, Identity, Consumption Habits