Milli Görüş Hareketinin fikri temelleri
Ideological origins of the National View Movement
- Tez No: 463277
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN TANIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, farklı söylemleri ve iktidarlarındaki farklı icraatlarıyla dikkatleri üzerlerine çeken ''Milli Görüş'' olarak tanınan, kurucusu Necmettin Erbakan olan, kurguladığı ''Adil Düzen'' ideolojisinde İslam kültür ve medeniyeti üzerine inşa ettiği sistemi irdelemeye çalışacağız. Bu ideolojinin anlaşılmasında temel felsefesiyle fikri temellerinin kendi dinamikleri içerisinde sorgulanması yararlı olacaktır. Çalışmamızda Milli Görüş'ün projeleriyle birlikte, ileri hedeflerinin tespiti araştırılacaktır. Bu hareket için ileri sürülen çeşitli eleştirel tezlerden de yararlanarak, objektif bir bakış açısıyla sonuçları karşılaştırmalı olarak tahlil edilmek, istenilmektedir. Türk siyasal sisteminde yerini alan bu hareket için ileri sürülen problemlerin tespitine yönelik olarak ele alınan bu tez, bir vaka incelemesi olarak amaçlanmıştır. Anahtar Kavramlar: Milli Görüş, Adil Düzen, Ağır Sanayi, Kalkınmacılık, Refah.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the system of thought of National View Movement which was founded and led by Necmettin Erbakan and formulated as 'Just Order' in the 1980s. The study exlpores the movement's ideological and philosophical origins and its dynamics in a longitudinal approach. The study also looks at critical approaches about the origins and development of the National View Movement. The study aims to be a case study of an ideological and political movement with current policy consequences. Key Concepts: National View Movement, Just Order, Heavy Industry, Developmentalism, Prosperity.