Development of gemcitabine and clofazimine co-loaded liposomal delivery system for osteosarcoma treatment
Osteosarkom tedavisi için gemsitabin ve clofazimin yüklü lipozomal salım sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 463542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KESKİN, DOÇ. DR. CAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Osteosarkom hastalarını tedavi etmek için daha etkili ve yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma Osteosarkom hastalığına karşı gemsitabin ve klofazimin yüklenmiş lipozom bazlı ikili salım sisteminin üretimi üzerine tasarlanmıştır. Gemsitabin osteosarkom için ikinci basamak şeklinde bir tedavidir ve farklı bir kemoterapötik ilaçla birlike kullanımıyla osteosarkom üzerinde çok daha etkili olması beklenmektedir. Klofazimin antibakteriyel ajan olmasının yanısıra kanser tedavisinde uygulanmaya başlanmıştır ve Wnt sinyal yolu klofaziminin hedeflediği ve etki ettiği yollardan biri olduğu için osteosarkom üzerinde etkili olması beklenmektedir. Kemoterapötik maddelerin yüksek toksisitesini engellemek ve içeriğin salımını kontrol etmek için, PEG'li lipozomlar yapılmıştır. Bu lipozomlar damar yoluna verilebilecek büyüklüklerde oluşturulmuştur (Ç: 100-150 nm). Lipozomların küçük boyutlu olmasıyla birlikte tümörlü hücreler RES sistemi tarafından pasif şekilde hedef alınabilinmiştir. Lipozomal grupların toksisiteleri MTT ile test edilmiş ve sonuçlar akış sitometre analizi ile pekiştirilmiştir. Saos-2 hücreleri farklı lipozomal gruplar ile 24 saat boyunca inkube edilmiştir. Gemsitabin ve klofazimin için yüksek yükleme kapasitesi hesaplanmış (90.1±1.16 ve 80.1±1.45) ve her iki ilacın çok yavaş salındığı gözlemlenmiştir. MTT testi ile gemsitabine ve klofazimin yüklü lipozom formülasyon gruplarında sitotoksisitede artış olduğu gözlenmiştir. Serbest ilaçlarla tedavi edilen gruplar, lipozomal formülasyonlara kıyasla daha yüksek sitotoksisite gösterdiler .Akış sitometre analizi ile benzer sonuçlar elde edilmiştir, gemsitabin ve klofazimin yüklü lipozom gruplarında diğer gruplara göre apoptoz hücre oranını anlamlı bir şekilde arttığı gösterilmiştir. Hücre döngüsü analizi sonuçlarına göre, gemcitabin ve klofazimin yüklü lipozomlar Saos-2 hücrelerinin G0/G1 fazında birikimesine neden olmuştur. Gemsitabin ve klofazimin yüklü lipozomlar Saos-2 hücrelerini apoptoza götürmüş ve mitokondri zarının depolarize olmasına sebep olmuştur. Kaspaz-3 pozitif hücreleri ve apoptotik ölümün erken fazlarında bulunan hücrelerin yüzdesi 24 saatte kontrol gruplarına kıyasla artmıştır. Bu sonuçlar, gemsitabin ve klofazimin yüklü lipozomal formülasyon kullanımının osteosarkom tedavisi üzerinde potensiyele sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New strategies for more effective treatments need to be developed to cure osteosarcoma patients. Current study was designed to produce a dual drug delivery system with Gemcitabine (GEM) and Clofazimine (CLF) co-loaded liposomes against osteosarcoma diseases. GEM is a second line therapy for osteosarcoma and with combinational use of another regimen it could be much more effective. CLF, an antimycobacterial agent, has been recently recognized as effective on cancer treatment and it was suggested to act on osteosarcoma disease since Wnt signaling pathway is one of the pathway that CLF affects. To prevent the increased toxicities of both agents and control their biodistribution, they were encapsulated into PEGylated liposome. The liposomes were produced in sizes to be administered intravenously (D: 100-150 nm). With the small size of liposomes the tumor cells could be targeted passively by the liposomal system via enhanced permeation and retention effect. Liposomal formulations showed high GEM and CLF loading capacities (90.1±1.16 and 80.1±1.45) and very slow release of GEM and CLF was observed. The cytotoxicity of liposomal formulations were investigated by MTT test and toxicity improvement was observed for co-loaded liposomes compared with single agent loaded liposomes after 24 h incubation with Saos-2 cells. Free drugs treated groups showed higher cytotoxicities than the liposomal formulations. Flow cytometry results were similar; there were more cells in apoptotic stage in GEM/CLF combinational groups (both free and liposomal formulations) than single agent groups and toxicity of GEM/CLF co-loaded liposomal formulation was numerically lower than the free GEM/CLF group. Cell cycle analysis indicates accumulation of cell population at G0/G1 phase was high when treated with liposomes co-loaded with GEM and CLF. GEM and CLF had apoptotic effects on Saos-2 cells as mitochondrial membrane depolarized cells' ratio increased. Caspase-3 positive cells and early apoptotic cells percentage was increased compared to untreated groups at 24 h. GEM showed a synergistic effect with CLF on Saos-2 cells. With these results, it can be suggested liposomal formulation co-loaded with GEM and CLF would have potential for treating osteosarcoma.