Designing the airport city: An international perspective
Havaalanı şehirlerini tasarlamak: Uluslararası bir bakış
- Tez No: 463610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Şehirler ulaşım merkezlerine bağlı olarak büyüme göstermektedirler. Eski zamanlardan beri limanı olan kıyı şehirleri diğer şehirlere göre daha hızlı gelişmişlerdir. O günlere nazaran bugün havaalanları aynı rolü üstlenmiş, şehirlerin bölgedeki rekabet gücünü arttırmışlardır. Kompleks yapıda var olan bu sistemler, ekonomik bağlamda kendi bölgelerinde güçlü birer tetikleyici etmen olarak göze çarpmaktadır. Havaalanlarının son 30 senedeki gelişme durumu incelendiğinde, bu yapıların sadece ulaşıma odaklı büyümeye değil, aynı zamanda ticari ve işletmeye dayali bir gelişmeye uygun bir etmen oldukları saptanmıştır. Gelişmelere bağlı olarak, havaalanları günümüzde birçok farklı fonksiyonları içeren kompleks yapılar haline geldikleri ve hatta havaalanı odaklı olmayan birçok fonksiyonu içerdikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak, günümüz havaalanı odaklı gelişme seneryolarından biri olan Aerotropolis, Prof. Dr. Kasarda tarafından geleneksel şehir merkezi yapısına sahip bir kentsel küme olarak tanımlanmaktadır. Havaalanı Şehirleri kavramı da bu noktada doğmuş ve Aerotropolis adı verilen yapının geleneksel bir şehir merkezi olarak çalışmaktadır. Tez, var olan Havaalanı Şehirleri konseptli havaalanlarının kentsel tasarım kriterleri altındaki özelliklerini ve arazi kullanım şekillerini inceleyerek ileriye yönelik doğru bir planlama çerçevesi oluşturmayı amaçlamaktadır. Akademik anlamda eksik görülen Havaalanı Şehirleri'nin tasarımı adı altında altı çizilmek istenen nokta, bu tür gelişmelerde hangi tür tasarım kriterlerinin kullanılmış olduğunu ortaya çıkararak nasıl daha iyi bir kentsel doku elde edilebileceğini ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, Havaalanı Şehirleri konsepti tanımlanmış ve seçilmiş olan tasarım kriterleri altında değerlendirilmiştir. Bu çalışma, analizler sonucunda elde edilmiş çıkarımlarla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities grow and prosper in relation with their transportation hubs. In the past, coastal towns with adequate harbors grew and expanded quickly. In modern times, similar prospects apply to cities with airports which provide competitive advantages for regional and urban development. In addition to being a complex system of facilities, airports are significant stimulators for economic activities in its catchment area. In the last thirty years or so, airports have become clusters of not only transportation-related operational services but also commercial and business activities. Accordingly, airports have grown into complex and multi-faced mega structures, offering space for longer runways and larger terminals, and accommodating a growing number of functions that have nothing related with aviation. Hence, Aerotropolis defined by Prof. Dr. Kasarda is regarded as an urban cluster with similar features to the traditional metropolitan structure. In its core, Airport City is located which functions as the traditional city center of Aerotropolis. This thesis focuses on the principles and relationships for land use planning and design of airports and their environs under the umbrella of Airport City concept. It is aimed to underline current design framework of Airport Cities which is found missing in terms of academic studies. In this context, the Airport City model clarified, and selected cases have been evaluated under certain design principles in order to have an output about design criteria of the Airport City development. The research concludes with inferences regarding existing design guidelines of certain Airport City cases.