Vajinismus tedavisi gören kadınlarda cinsel danışmanlığın ve pelvik taban relaksasyonunun cinsel işlevlere etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of sexual counseling and pelvic floor relaxation on sexual functions in women with vaginismus treatment: A randomized controlled study.
- Tez No: 634175
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma vajinismus tedavisi gören kadınlarda cinsel danışmanlığın ve pelvik taban relaksasyonunun cinsel işlevlere etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Cinsel Yaşam Polikliniği'nde Eylül 2018 – Eylül 2019 tarihleri arasında deneysel olarak yürütülmüştür. Vajinismus tedavi aşamasında olan 17 deney, 17 kontrol toplam 34 kadın örnekleme dahil edilmiştir. Deney grubundaki kadınlara rutin hemşirelik bakımı yanında pelvik relaksasyon ve 4 seanstan oluşan IMB model temelli cinsel danışmanlık verilmiştir. İlk ve son değerlendirmede; Bilgi Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFİ), Vajinal Penetrasyon Biliş Ölçeği (VPBÖ), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Deney grubunda; KCFİ toplam puanlarında zaman içinde görülen artış istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental design to determine the effect of sexual counseling and pelvic floor relaxation on sexual functions in women undergoing vaginismus treatment. The research was conducted between September 2018 and September 2019 at the Istanbul University Istanbul Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, Sexual Life Clinic. 34 women in the vaginismus treatment stage, 17 experiments and 17 controls were included in the sample. In addition to routine nursing care, women in the experimental group were given pelvic relaxation and IMB model-based sexual counseling consisting of 4 sessions. In the first and last evaluation; Information Form, Female Sexual Function Index (FSFI), Vaginal Penetration Cognition Questionnaire (VPCQ), Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) and Beck Depression Inventory (BDI) were used. Evaluation was made before treatment, at the 3rd week after treatment and at the 2nd month after treatment. In the experimental group; the increase in FSFI total scores over time was found statistically significant (p0.05).