BiRhO3 kristalinin fiziksel özelliklerinin DFT ile incelenmesi
Investigation of physical properties of BiRhO3 compound with DFT
- Tez No: 463718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada BiRhO3 kristalinin elektronik ve optik özellikleri yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan WİEN2k bilgisayar hesaplama programı kullanılarak incelendi. Hesaplamalarda çoğaltılmış düzlem dalga (APW) metodu ve APW'nin genişletilmiş versiyonu olan lineer çoğaltılmış düzlem dalga (LAPW) metodu kullanılmıştır. BiRhO3 kristalinin hacim optimizasyonu sonucunda, değiş-tokuş ve korelasyon potansiyeli yerine kullanılacak olan yaklaşım potansiyelinin WC-GGA olduğu görüldü. Bu sanal potansiyel kullanılarak BiRhO3 kristalinin elektron yoğunluğu, elektronik bant, durum yoğunluğu (DOS) ve optik özellikleri hesaplandı. Elde edilen yasak bant enerji değeri BiRhO3 kristalinin yarı iletken malzeme olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this work, we perform WİEN2k software program based on Density Functional Theory to obtain electronic and optical properties of BiRhO3 compound. In calculation, agumented plane wave (APW) and its development version linear agumented plane wave (LAPW) were used. After volume-energy optimization, WC-GGA pseudo potential isto be found the best to use for exchange-correlation potential. Using this pseudo potential, electron density, electron band structure, density of state (DOS) and optical properties of BiRhO3 compound were calculated. Obtained forbidden energy band gap shows that BiRhO3 compound is classified as a semiconductor material.