Van ili Erciş ilçesi Bayramlı Köyü bağ alanlarının bazı toprak özelliklerinin belirlenmesi ve coğrafi bilgi sistemleri ile haritalanması
Determination of soil properties and mapping by GIS in vineyard areas of Bayramli Village, Ercis county, Van
  1. Tez No: 463732
  2. Yazar: MERAL SANCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİYAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada 100x100 m gridler oluşturularak 40.668 ha alanda, 0-30 cm derinlikten 40 adet toprak örneği alınmıştır. Bazı toprak özellikleri için (pH, EC, kireç, organik madde ve tekstür) analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, IDW ve Kriging interpolasyon modülleri kullanılarak alansal değerlendirme ve haritalama yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, pH için 7.44 ile 8.18, EC için 0.12-0.34 dS m-1, kireç içeriği için %5.83 ile %46.80, organik madde içeriği için %1.31 ile %2.97 aralığında değerler elde edilmiştir. Toprak örneklerinin kum, kil ve silt içeriklerinin ortalamaları sırasıyla; %76.54, %7.28 ve %16.18 olarak bulunmuştur. Araştırma alanının tekstür sınıfları ve alansal dağılımı sırasıyla; %47.5'i tınlı kum, %45'i kumlu tın ve %7.5'i kumlu olarak belirlenmiştir. pH sınıfları IDW interpolasyon modülünde nötr ve hafif alkalin, Kriging'de hafif alkalin olarak bulunmuştur. ORganik madde içerikleri asma için değerlendirildiğinde Kriging interpolasyon modelinde yeter seviyede iken, IDW interpolasyon modülünde orta ve yeterli düzeylerde belirlenmiştir. EC değerleri tuzsuz sınıfında bulunmuş ve alansal dağılımları interpolasyon modüllerinde benzerlik göstermiştir. Kireç içerikleri de her iki interpolasyon modüllerinde benzerlik göstermiştir. Fakat kireç içeriklerinin alansal dağılımları interpolasyon modülleri arasında farklılıklar göstermiştir. Kum, kil ve silt için üretilen interpolasyon haritalarında, IDW ve Kriging interpolasyon modülleri arasında tekstür değerleri yönünden farklılıklar görülmüştür. Tekstür değerlerinin alansal dağılımları her bir interpolasyon modelinde benzer bulunmuştur. Sonuç olarak toprak özellikleri asma için uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a total numbers of 40 soil samples were collected from 0-30 cm soil depth by using grid (100x100 m) method in 40.668 ha area. Some physical and chemical analyses (pH, EC, lime content, organic matter content, texture) of soil samples were analysed. According to analyses results areal evaluation and mapping were made by using IDW and Kriging interpolation moduls. The data were obtained in range of 7.44-8.18 for pH, 0.12-0.34 dS m-1 for EC, 5.83-46.80% for lime content, 1.31-2.97% for organic matter content. Sand, clay and silt contents of soil samples were found as 76.54%, 7.28% and 16.18% respectively. Texture classes of research area soils and their spatial distributions were determined as 47.5% loamy sand, 45% sandy loam and 7.5% sandy. The means of pH classes were neutral and alkaline in IDW interpolation modul and alcaline in Kriging interpolation modul. When soil organic matter contents were evaluated for viticulture the organic matter means were determined at low and moderate levels in IDW interpolation modul. The means of EC were obtained in non saline class and determined at similar levels in both of interpolation moduls. The lime contents were also similar in both of interpolation moduls. The spatial distributions of lime contents shown differences among interpolation moduls used in this study. When the interpolation maps were noticed texture values shown differences among IDW and Kriging interpolation moduls. The spatial distribution of texture values were similar in each interpolation modül. As a result, soil properties were found appropriate for viticulture.