Van İli Erciş İlçesi Osmangazi İlköğretim Okulu öğrencilerinde Pediculus humanus capitis araştırması
Investigation of Pediculus humanus capitis in Students of Osmangazi Primary School in Erciş District of Van
  1. Tez No: 683631
  2. Yazar: NAHİT DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırma, 2007 Yılı Mayıs-Haziran aylarında Van'ın Erciş ilçesi Osmangazi İlköğretim Okulunda yürütüldü. Çalışma, Pediculus humanus capitis'in prevalansının saptanması amacıyla Okulun altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarda öğrenim gören ve yaşları 12?15 arasında değişen öğrenciler üzerinde yürütüldü. Çalışmada 196'sı kız, 426'sı erkek olmak üzere toplam 622 öğrencinin özellikle ense ve başın arkası olmak üzere saçları bitin erişkin, nimf ve yumurtaları yönünden incelendi. Her bir öğrenciye bazı soruları içeren anket formu dağıtıldı ve formlar bir gün sonra toplandı. Muayene edilen öğrencilerden alınan örnekler, içerisine %5 gliserin eklenmiş %70'lik etil alkol içeren küçük şişelere alınarak incelenmek üzere Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Parazitoloji Laboratuarına getirildi. Muayene edilen 196 kız öğrencinin 45'inde (%23), 426 erkek öğrencinin 14'ünde (%3.3) olmak üzere, 622 öğrencinin toplam 59'unda (%9.49) etkenin yumurtalarına rastlandı. Bu araştırmada, Van yöresinde P. humanus capitis prevalansı çok da düşük olmayan bir oranda saptandı. Öğrencilerde saptanan bit infestasyonu ile anket formları birlikte değerlendirildi. Bulguların değerlendirilmesi sonucu, baş biti sıklığı ile cinsiyet, annelerin eğitim düzeyleri, banyo yapma sıklığı ve babanın mesleği ile ilişkili olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Osmangazi Primary School in Erciş district of Van between May-June of 2007. The students aging 12-15 years old of sixth, seventh and eighth classes were examined in order to detect prevalence of Pediculus humanus capitis. The whole hair of total 622 students, 196 females and 426 males, especially neck and the back of head, were examined for eggs, nymph and imago of the parasite. The poll forms containing some questions were given to students, and returned back the following day. The samples taken from students were put in the small bottles containing 70% ethyl alcohol with 5% glycerin. They were brought to the Parasitology Laboratory of the Health Research and Application Hospital of Yüzüncü Yıl University. The eggs of the parasite were encountered in 45 (23%) of 196 females and in 14 (3.3%) of 426 males, totally in 59 (9.49%) of 622 students. In the study, prevalence of P. humanus capitis was detected a little bit higher especially in female children in Van province. The infestation of P. humanus capitis detected in students was evaluated together with the poll forms. At evaluation of findings, the association between P. humanus capitis infestation and sex, education status of mothers, the frequency of bathing and occupations of fathers was found to be significant on statistical analysis.