Veronica L. (Plantaginaceae juss.) genusuna ait Pocilla (Dumort.) M. M. Mart. Ort., Albach & M. A. Fisch. subgenusu taksonları üzerinde taksonomik revizyonal bir çalışma
A taxonomical revisional study on subgenus Pocilla taxa (Dumort.) M. M. Mart. Ort., Albach & M. A. Fisch. belonging to genus Veronica L. (Plantaginaceae juss.)
- Tez No: 463741
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma 2013-2016 yılları arasında, Türkiye'de yayılış gösteren Veronica L. cinsinin Pocilla (Dumort.) M. M. Mart. Ort., Albach & M. A. Fisch. subgenusuna ait taksonlar üzerinde morfolojik, karyosistematik, ekolojik, moleküler ve palinolojik araştırmaları kapsamaktadır. Araştırma sonucunda, subgenus Pocilla taksonlarına ait incelenen 1725 materyalden, sekiz takson tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlar Veronica argute-serrata Regel & Schmalh., Veronica biloba Schreber, Veronica campylopoda Boiss., Veronica ceratocarpa C. A. Mey., Veronica filiformis Sm., Veronica intercedens Bornm., Veronica persica Poir. ve Veronica polita Fr. için yeni deskripsiyonlar hazırlanmış bu deskripsiyonlar kullanılarak teşhis anahtarları oluşturulmuştur. Bu taksonlar üzerinde yapılan karyosistematik çalışmalarda, taksonların temel kromozom sayısı x=7 olarak tespit edilmiş, bu taksonlardan Veronica intercedens Bornm.'in ilk defa kromozom sayımı gerçekleştirilmiş, 2n=14 dipoid olarak saptanmıştır. Yine ilk defa Veronica argute-serrata Regel & Schmalh. ve Veronica campylopoda Boiss. 'nın poliploid olmayan taksonları saptanmış, kromozom sayıları 2n=14 diploid olarak belirlenmiş ve lokalite kayıtları oluşturulmuştur. Taksonlar, ekolojik olarak incelenmiş korolojileri ve habitatları hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada moleküler ve palinolojik teknikler de kullanılarak taksonomik destek sağlanmıştır. Bu araştırma neticesinde taksonların son taksonomik hiyerarşisi oluşturularak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study covers morphological, karyosystematic, ecological, molecular and palynological researchers between 2013-2016 on taxa belonging to subgenus Pocilla (Dumort.) M. M. Mart. Ort., Albach & M. A. Fisch. of Veronica L. species having distrubution in Turkey. Eight taxa out of 1725 materials belonging to subgenus Pocilla taxa have been detected after study. New descriptions have been prepared for determined taxa Veronica argute-serrata Regel & Schmalh, Veronica biloba Schreber, Veronica campylopoda Boiss., Veronica ceratocarpa C. A. Mey., Veronica filiformis Sm., Veronica intercedens Bornm., Veronica persica Poir. and Veronica polita Fr. and identification keys have been created by using these descriptions. Basic chromosome number of taxa has been determined as x=7 in the karyosystematic studies carried out on these taxa and for the first time, chromosome counting of Veronica intercedens Bornm out of these taxa has been realised and it has been detected as 2n=14 diploid. Non-polyploid taxa of Veronica argute-serrata Regel & Schmalh. and Veronica campylopoda Boiss have been detected for the first time and chromosome numbers have been determined as 2n=14 diploid and locality records have been created. Taxa have been studied ecologically, information about their habitats and chrologies have been presented. Taxonomical support has been provided by using molecular and palynological techniques in this study. As a result of this study, by creating final taxonomical hierarcy of taxa they have been presented.