Study and removal some sulfide compounds from crude oil via adsorption by ZnO – nanoparticle
Çinko oksit nanopartikülleri tarafından adsorpsiyon yoluyla ham petrolden sülfür içeriklerinin incelenmesi ve tasfiyesi
- Tez No: 463757
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ham petrolde bulunan sülfür içeriği oldukça büyük bir tehlike arz etmekte, insanlarla diğer canlıların yaşadığı çevreye zarar vermekte, işletim sistemlerinin aksamasına ve bozulmasına ayrıca SO ve SO2 gibi toksik gazların yayılımına sebep olmaktadır. Bu çalışma bu sebeplerden dolayı sülfür içeriği yüksek olan ham petroller başta olmak üzere, ham petrolden sülfürün tasfiyesi amacıyla hazırlanmıştır. اalışmanın yürütüldüğü petrol alanında sülfür içeriklerinin oranı %1.9640 düzeyindedir. Yüksek etkililik için çinko oksit nanopartikülleri yoluyla kullanılan adsorpsiyon metotları sayesinde zamanın etkililiğini (yüzeye tutulma süresi) hesaplayabiliriz çünkü Zamanla sülfür adsorbentinin oranı yükselmektedir ancak doyma noktasına ulaştıktan sonra etkisi daha fazla artmamaktadır. Adsorpsiyon süreci üzerinde nemli bir etkisibulunan sıcaklık faktorü 25-45°C incelenmiştir. Sıcaklık arttıkça tasfiye edilen sülfür içeriğinin oranında bir azalma olmuştur ancak 38° stabil sıcaklıkta çinko oksit nanopartiküllerinin genişliğinde ve 0.1-0.5 g arasında değişen yoğunlukların artışında nemli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the dangerous of the refractory sulfur in the oil and the problems it causes to the environment where human beings are living with other creatures as well as using fuel or other types of energy, sulfur causes decay of the operation systems and the spring of certain gases such as SO and SO2. For that reason such the one just mentioned above, this study has been devoted to remove sulfur out of oil at the stage of preparing oil for purification, particularly in case of the existence of sulfur in a high ratio in the pure oil. In this field, the ration of sulfur compounds becomes 1.9640 w.t%. Used the adsorption methods by using zinc oxide non-particle ZnO 80 nm for high activity, we can measure the effect of time i. e. sticking time, where the ratio of sulfur adsorbent increases with time to an extent that it reaches a saturation state where the effect does not increase. The effect of temperature is one of the other factors that their effect on the adsorption process was studied 25-45 0C, where the decrease in the removal of sulfur compounds showed an increase in temperature. The results obtained at throughout this study show a decrease at the process of adsorption, for adsorption takes place with absorption, whereas the width of zinc oxide non-particle ZnO shows important results with the increase of the density from 0.1 to 0.5 g and the stability of the ratio 38 oC heat temperature and according to the system.