Measuring hydrogen sulphide gas in air of the refinery and around the refinery in Erbil-Iraq
Irak'ın Erbil şehrindeki rafineri ve rafineri çevresindeki havada hidrojen sülfür gazının ölçümü
  1. Tez No: 463758
  2. Yazar: BRWA OMAR MAHIALDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma sırasında iki rafineri ve bu rafinerilerin çevresinde H2S gazının ölçümlerini gerçekleştirdik. Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde biri standart ve biri standart dışı olmak üzere iki rafineride çalışmalar yapılmış ve bu rafinerilerde H2S gazının kaynağı olan bölümlerde ölçümler yapılmıştır. Standart dışı rafineriler herhangi bir güvenlik önlemi alınmayan rafinerilerdir. Bu çalışmanın yapıldığı standart dışı rafineride her birinin farklı özellikleri bulunan ve Irak'ın farklı coğrafik bölgelerinde üretilen taqtaq ve tawke ham petrolleri ve standart rafineride tawke ham petrolü kullanılmıştır. Standart dışı rafineride damıtma kulesinin 0 metre uzağında taqtaq ham petrolün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 11.4 ppm olmuştur. Damıtma kulesinden 10 metre uzaklıkta yoğunluk 11.0 ppm olmuştur. 600 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğu gözlenmiştir. Ayrıca standart rafineride damıtma kulesinde H2S gazının yoğunluğu standart dışı rafinerideki H2S gazının yoğunluğundan daha azdır. Standart dışı rafineride depolama tankından 0 metre uzaklıkta Taqtaqham petrolünün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 3.7 ppmolmuştur. Depolama tankından 10 metre uzaklıkta yoğunluk 3.5 ppm olmuştur. 220 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik. Ayrıca standart rafineride depolama tankından Tawke ham petrolün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu standart dışı rafinerideki H2S gazının yoğunluğundan daha azdır. Standart dışı rafineride flareden 30 metre uzaklıkta taqtaq ham petrolünün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 4.3 ppm olmuştur. Flareden 40 metre uzaklıkta yoğunluk 3.9 ppm'ye düşmüştür. 220 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik. Standart rafineride flarede tawke ham petrolünün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğunu standart dışı rafinerideki H2S gazının yoğunluğundan daha az olmuştur. Standart dışı rafineride kulesinden 0 metre uzaklıkta tawke ham petrolünün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 23.7 ppm olmuştur. Damıtma kulesinden 10 metre uzaklıkta yoğunluk 23.1 ppm'ye düşmüştür. 1200 ile 1500 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik. Standart dışı rafineride depolama tankından 0 metre uzaklıkta tawke ham petrolünün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 13.3 ppm olmuştur. Depolama tankından 10 metre uzaklıkta yoğunluk 12.8 ppm'ye düşmüştür. 500 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik. Standart dışı rafineride flareden 30 metre uzaklıkta tawke ham petrolünün kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 11.4 ppm olmuştur. Flareden 40 metre uzaklıkta yoğunluk 11.0 ppm'ye düşmüştür. 500 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik. Standart dışı rafineride, rafineri kapalı olduğunda damıtma kulesinden 0 metre uzaklıkta tawke ve taqtaq ham petrollerinin kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 0.8 ppm olmuştur.Kulesinden 10 metre uzaklıkta yoğunluk 0.7 ppm'ye düşmüştür. 60 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik. Standart dışı rafineride, rafineri kapalı olduğunda flareden 0 metre uzaklıkta tawke ve taqtaq ham petrollerinin kullanılması sırasında H2S gazının yoğunluğu 0.6 ppm olmuştur. Flareden 10 metre uzaklıkta yoğunluk 0.3 ppm'ye düşmüştür. 30 ile 1600 metre uzaklıkta ise yoğunluğun sıfır olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Throughout this research, we researched the H2S measurement in two refineries and the area around them. Took the measurements in two refiners in Erbil city north of Iraqis non-standard refinery another is standard refinery. In this research, the non-standard refinery used two types of crude oil, Taqtaq crude oil and Tawke crude oil, but standard refinery used Tawke crude oil, these two crude oils are produced in two different geographic locations in northern Iraq. In non-standard refinery the usage of Taqtaq crude oil in distillation tower by 0 meters away, H2S gas was 11.4 ppm by 10 meters away from distillation tower, the concentration was reduced to 11.0 ppm in the far of 600 to 1600 meter we saw that the was zero. In non-standard refiners the usage of Taqtaq crude oil in storage tank by 0 meters away, the H2S gas was 3.7 ppm, by 10 meters away from storage tank, the H2S gas was reduced to 3.5 ppm in the far of 220 to 1600 meter we saw that the concentration was zero. In non-standard refiners the usage of Taqtaq crude oil in flare by 30 meters away, the H2S gas was 4.3 ppm and by 40 meters away from flare, the H2S was reduced to 3.9 ppm and in the far of 220 to 1600 meter we saw that the concentration was zero. In non-standard the usage of Tawke crude oil in distillation tower by 0 meters away, the H2S gas was 23.7 ppm by 10 meters away from distillation tower, the H2S reduced to 23.1 ppm in the far of 1200 to 1500 meter we saw that the concentration was zero, but in standard refinery the H2S in distillation tower is less than H2S in non-standard refiners. In non-standard during the usage of Tawke crude oil in storage tank by 0 meters away, the H2S gas was 13.3 ppm, by 10 meters away from storage tank, the H2S was reduced to 12.8 ppm in the far of 500 to 1600 meter we saw that the concentration was zero, in standard refiners the usage of Tawke crude oil in storage tank the H2S is less than H2S in non-standard refiners. In non-standard the usage of Tawke crude oil in flare by 30 meters away, the H2S gas was 11.4 ppm by 40 meters away from flare, the H2S was reduced to 11.0 ppm in the far of 500 to 1600 meter we saw that the concentration was zero, in standard refiners the usage of Tawke Crude oil in flare the H2S is less than H2S in non-standard refiners.