Glayöl'ün çiçek kalitesi üzerine fosfor ve humik asidin etkisi
The effects of phosphorus and humic acid on flowers quality of gladiolus
  1. Tez No: 463777
  2. Yazar: MEHMET NURİ ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, saksı kültüründe farklı fosfor ve humik asit uygulamalarının glayöl çeşitlerinin gelişimine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Mayıs ve Nisan (2014-2015) tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada Rose Supreme, Deppest Red ve Essential çeşitleri 0, 100, 200 mg/kg fosfor ile 0, 1000, 2000 mg/kg humik asit dozları uygulanmış topraklı saksılarda yetiştirilmiştir. Humik asit ve fosfor uygulamalarının topraktaki N, P, organik madde içeriğine ve glayölün kandil sayısı, çiçek sap uzunluğu ve bitki gelişimi üzerine olumlu yönde katkısı olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda ele alınan özelikler bakımından en uygun dozların 2000 mg/kg humik asit ve 200 mg/kg fosfor olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of various phosphorus and humic acid applications on development of gladiolus varieties in pot culture. In this study carried out in May and April (2014-2015), Rose Supreme, Red and Essential cultivars were grown in soiled pods with 0, 100, 200 mg/kg phosphorus and 0, 1000, 2000 mg/kg humic acid doses. It was determined that applications of humic acid and phosphorus had positively contribution to N, P and organic matter in soil as well as floret number of gladiolus and flower-stalk length. As a result of study, optimum doses were observed as 2000 mg/kg humic acid and 200 mg/kg of phosphorus in terms of studied characteristics.