Germeçtepe Baraj Gölü'nün (Kastamonu-Daday) bazı fizikokimyasal su kalite parametrelerinin incelenmesi ve bulanık mantıkla değerlendirilmesi
Investigation of some physicochemical water quality parameters of Germectepe Dam Lake (Kastamonu-Daday) and assesment of using fuzzy logic
- Tez No: 463821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAVUZ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Kastamonu ili Daday ilçesi sınırları içerisinde bulunan Germeçtepe baraj gölünün su kalitesinin değerlendirilmesi amacı ile göl üzerinde belirlenen üç istasyondan bir yıl boyunca alınan su numuneleri sıcaklık, pH, turbidite, kondüktivite, çözünmüş oksijen, nitrat, nitrit, fosfat, amonyum, KOİ ve BOİ olmak üzere 11 fiziko-kimyasal parametre bakımından incelenmiştir. Su numunelerinden sıcaklık, pH, kondüktivite ve çözünmüş oksijen parametreleri örnekleme esnasında multimetre cihazı ile diğer parametreler ise sprektrofotometrik metotla laboratuvarda analiz edilmiştir. Göl suyunda tespit edilen fiziko-kimyasal parametrelerden sıcaklığın 1,07-24,5°C arasında, pH'nın 7,32-9,98, turbiditenin 0,74-8,17 NTU, çözünmüş oksijenin 7,23-11,35 mg l-1, kondüktivitenin 332-459 µS cm-1, nitritin 0,0-0,008 mg l-1, nitratın 0,0-0,87 mg l-1, fosfatın 0,04-3,53 mg l-1, amonyumun 0,0-0,53 mg l-1, KOİ'nin 8,41-23,13 mg l-1 ve BOİ'nin 0,0-2,0 mg l-1 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak Germeçtepe baraj gölü su kalitesi yüzey suları yönetmeliğine göre sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, kondüktüvite, nitrat, amonyum, KOİ ve BOİ parametreleri bakımından I. kalite, nitrit bakımından II. Kalite ve fosfat bakımından ise IV. Kalite su sınıfında olduğu tespit edilmiş ve göl suyunun önemli bir kirlilik baskısında olmadığı belirlenmiştir. Germeçtepe baraj gölünden bir yıl boyunca elde edilen ve on fiziko-kimyasal parametrenin kural tabanına dahil edildiği bulanık mantık yaklaşımı sonuçlarına göre ise karar destek sisteminde % 90 başarı sağlandığı ve bulanık mantık yaklaşımın su kalite sınıflandırmasında önemli ölçüde etkili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the water quality of Germeçtepe dam lake located in the Daday district of Kastamonu province and to determine the temperature, pH, turbidity, conductivity, dissolved oxygen, nitrate, nitrite, phosphate, ammonia, COD and BOD in terms of 11 physico-chemical parameters. The temperature, pH, conductivity and dissolved oxygen parameters of the water samples were analyzed in the study field using multimeter and other parameters were determined using sproctrophotometric method in the laboratory. The physico-chemical parameters determined in the lake water were between 1,07-24,5 ° C, pH 7,32-9,98, turbidity 0,74-8,17 NTU, dissolved oxygen 7,23-11,35 mg -1, conductivity 332-459 μS cm-1, nitrite 0,0-0,008 mg -1, nitrate 0,0-0,87 mg -1, phosphate 0,04-3,53 mg-1, ammonium 0,0-0,53 mg -1, COD 8,41-23,13 mg-1 and BOD was showed variation between 0,0 and 2,0 mg-1. In the results of the analysis, Germeçtepe dam reservoir water quality according to surface water regulations was determined as the first quality in terms of temperature, pH, dissolved oxygen, conduction, nitrate, ammonium, COD and BOD parameters and II. quality in terms of nitrite, in terms of phosphate, IV quality. It is determined that the lake water is not in an important pollution pressure. According to the fuzzy logic approach results obtained from the Germeçtepe dam lake for one year and including ten physico-chemical parametres into the rule base, 90% success was achieved in the decision support system and it was concluded that the fuzzy logic approach has infulance on the water quality classification.