Karahindiba (Taraxacum officinalis) ve sakal yosunu (Usnea barbata) içeren yemlerle beslenen gökkuşağı alabalığı yavrularında (Oncorhynchus mykiss) antioksidan enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Investigation of antioxidant enzyme activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) juveniles fed diets supplemented with dandelion (Taraxacum officinalis) and lichen (Usnea barbata)
  1. Tez No: 463820
  2. Yazar: MOHAMED OMAR ABDALLA SALEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAVUZ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, karahindiba (Taraxacum officinalis) ve sakal yosununun (Usnea barbata) gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss) antioksidan etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla, bitkilerin dört farklı dozdaki (0 % (Kontrol), % 0,1, %0,5 ve % 1)) sulu methanolik özütü yemlere eklenmiştir. Balıklar bu yemlerle 75 gün boyunca beslenmişlerdir. Çalışmanın her 15, 45 ve 75. günlerinde, tüm deneme gruplarından doku örnekleri (karaciğer ve beyaz kas) alınmıştır. Tüm bu örneklerden, antioksidan aktiviteyi belirlemek için, SOD, CAT, GPX, G6PDH ve lipid peroksidayonu belirlenmiştir. Ayrıca çalışma sonunda büyüme performansları da belirlenmiştir. Çalışmada, SOD aktivitesi çalışmanın 15 ve 45. günlerinde % 0,1 K grubunda kontrol grubuna göre artış göstermiştir. Bununla birlikte, tüm liken gruplarında, 15. gün % 0,1 U grubu hariç, SOD aktivitesi düşüş göstermiştir. CAT, 75. gün % 0,1 K grubu hariç tüm gruplarda kontrol grubuna göre bir farklılık oluşturmamıştır (P>0,05). GPX aktivitesi çalışmanın 15. gününde kontrol grubuna göre farklık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant effects of dandelion (Taraxacum officinalis) and lichen (Usnea barbata) in rainbow trout were investigated. With this aim, four different concentration of aqueous methanolic extract of plants (0 % (Control), % 0.1, %0.5 and % 1) were prepared and added to the feed. Fish were fed with the diet for 75 days. The tissue samples (liver and white muscle) were taken from each experimental groups at every 15th, 45th and 75th day of the study. From all samples, to determine antioxidant activity, SOD, CAT, GPX, G6PDH and lipid peroxidation were investigated. At the end of the study, growth performance was also determined. In the study, SOD activity was increased in group % 0.1 K on 15 and 45th day of the study compared to control. However, all lichen groups SOD activity were decreased compared to control in all sampling time except 15th day fo the study in % 0.1 U group. CAT showed no activity compared to control (P>0.05) in all experimental group's except % 0.1 K on 75th day. GPX activity showed no differences on 15th day of the study compared to control.