Hadis külliyatında yaratılış ve başlangıç
Creation and beginning in the collection of tradition
  1. Tez No: 463869
  2. Yazar: OSMAN ORUÇHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAYRİ KIRBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tezde, hadis kaynaklarında Hz. Peygamber'e isnad edilerek nakledilen ve Hz. Peygamber'in yaratılışın başlangıcı konusuna yaklaşımını ifade eden rivayetler ve bunların sıhhati konusu ele alınmıştır. Bu amaçla önce eski dinlerde, Yahudilikte, Hıristiyanlıkta ve günümüz bilim dünyasında yaratılış-varlıkların oluşumu konusunda bulunan bilgiler incelenmiştir. Bu yapılırken hadislerle bu bilgilerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hadis külliyatında konu ile ilgili olarak nakledilen hadisler kaynaklardan tahric edilerek incelenmiş, bunların Hz. Peygamber'e ait olup olmadığı tartışılmıştır. Sonuç olarak bu rivayetlerin çok az bir bölümünün Hz. Peygamber'e ait olduğu varsayılmış, ancak çoğunun zayıf ve uydurma rivayetlerden oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Collecting of traditions began after a hundred years from death of prophet Mohammad (Peace be upon him) In this time, The Israeli and some foreign knowledges interfered in the traditions. After searching we saw that quite a lot of Israeli knowledges entered in to the story, commentary of Qoran and tradition books. In this books, there are a great deal of of tradition, but, a very little of them are true/authentic. The scholar of hadith sellected them with“al-carh va't-Ta'dîl”(to invalid out and to confirm) methods. They are narrated mostly by Abu Hurayra and Ibn Abbas. Abu Hurayra had taken a great deal of this traditions from the Jewish scholar Ka'b al-Ahbar. Finally, I think that doing a sistematic Islamic cosmogony is impossible with this traditions.