Horzum yaylasındaki Pb-Zn madeninin atıkları ve drenaj sularındaki arsenik ve ağır metallerin incelenmesi
Investigation of arsenic and heavy metals in mine wastes and drainage waters at a Pb-Zn mine at Horzum plateau
  1. Tez No: 463873
  2. Yazar: BAŞAK DENİZ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Maden atıkları ve drenaj suları ağır metal ve arsenik içerikleri dolayısıyla çevre ve halk sağlığı açısından tehlike arz etmektedir. Maden drenaj sularının nehirlere ulaşması ile yüzey sularında taşınabileceği gibi, sızma ve süzülme ile yer altı sularına da karışabilir. Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Horzum Yaylası'nda mevcut bulunan işletimi durmuş bir Pb-Zn madeni civarında yapılan analizlerde yüksek miktarlarda ağır metale rastlanmıştır. Maden atıklarına kireç eklenmesi ağır metallerin ve özellikle de arseniğin alıcı ortamlara karışmasını engelleyici bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Analiz sonucu tespit edilen konsantrasyonlar, jeokimyasal olarak mevcut koşullarda bir değişikliğin oluşmaya başladığı dolayısıyla sudaki ağır metal ve arsenik konsantrasyonlarının artabileceğine yönelik işaretler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Mining is one of the most developed sectors in Turkish industry. Mining wastes and drainage waters are a big concern in terms of environment and public health due to their heavy metals and arsenic content. Mine drainage waters can be transported to surface waters by rivers as well as to groundwater by infiltration and percolation. Mine waste samples and drainage water samples are collected at a currently non-operating Pb-Zn mine at Horzum Plateau in Kozan, Adana. Analysis resuted high concentrations of heavy metal in the vicinity of mining area. Lime addition have been used as a preventetive method for metals and arsenic dissolution from the mine wastes at the mine. However, the concentrations determined suggests some sort of geochemical change in the present conditions of the mine wastes and drainage waters which could result in higher metals in receiving waters.