Acil tıp asistanlığının bireyin sağlığı üzerine etkisi
Effects on emergency medical assistance's individual health
  1. Tez No: 463935
  2. Yazar: DUYGU TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Fiziksel ve zihinsel sağlığın korunması, acil hekim uzun ömürlülüğü için kilit unsurlardır. Çalışmamızda yeni başlayan bir acil tıp asistanına kendisini bekleyen sağlık riskleri konusunda objektif bir veri sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Acil Tıp Anabilim Dalından şu ana kadar mezun olan 114 uzmanın 97'si alındı. Mezun olan uzmanların isimlerine ve güncel iletişim bilgilerine DEÜTF Acil Tıp Anabilim Dalı sekterliğinden ulaşıldı. Bundan sonraki aşamada kabul edenlere elektronik posta adreslerinden ulaşıldı ve acil hekimi için sağlık kitabı başlıklarından bu çalışma için hazırlanan 37 soru içeren veri toplama formu ulaştırıldı. Elde edilen veriler SPSS 15.0 Windows bilgisayar programı ile tanımlayıcı istatistik yapılarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışma verileri sonucunda çoğu asistanın (%86.4) beslenme alışkanlığı düzensiz/dengesizdi ve çoğu asistan (%80.4) düzenli egzersiz yapmıyordu. Asistanların %35.4'ü hiçbir zaman genel sağlık taraması yaptırmamıştı. Asistanların geçirdiği motorlu taşıt kazalarının %52'1'inin nöbet çıkışı olduğu saptandı. Asistanların %62.7'sinin hiçbir hobisi yoktu. Asistan iken sigarayı yoğun bir şekilde kullanan ve asistan iken sigaraya başlayan grup %51 idi; fakat bu kişilerin şu an sadece %25.7'sinin hala yoğun bir şekilde sigara kullandığı saptandı. Asistanların %85.4'ünün alkol kullandığı, düzenli şekilde keyif verici/uyuşturucu madde kullanımının olmadığı görüldü. Asistanların %39.1'i uyku problemi yaşıyordu ve bunların %57.9'u tedavi almıyordu. Asistanların %68'i depresyon tanısı almadığı, depresyon tanısı alanların %32.2'sinin tedavi almadığı saptandı. Asistanların %88.6'sının hiçbir zaman öz kıyım düşüncesi olmamıştı. Asistanların %56.8'i acil tıp asistanlığı nedenli mahkemede bulunmuşlardı. Asistanların %38.1'i fiziksel şiddete, %95.8'i sözel şiddete maruz kalmıştı. Asistanların %85,4'ünün tükenmişlik yaşadığı saptandı. Sonuç: Biz bu çalışmamızda acil asistanlığının sağlık üzerine negatif etkileri olabileceği yönünde veriler elde ettik. Acil tıp asistanlığına başlayanların bu konuda ve kendisini bekleyen riskler hakkında bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması uygun olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Acil Tıp, Acil Tıp Asistanlığı, Birey Sağlığı
Özet (Çeviri)
Background and Purpose: Maintenance of physical and mental health is the keystone for emergency physicians' long life-span. In our study, we aimed to present an objective data on the health risks waiting for a emergency medicine residents who are beginner at this field. Methods: We included 97 of 114 attending who completed their residency in Dokuz Eylül Unıversity Medical Faculty, Emergency Medicine department. We contacted their names and contact addresses via Dokuz Eylül University Medical Faculty, Emergency Medicine Department Secretary. After that, we reached them via their e-mail addresses who excepted to participate and a data collection from containing 37 questions prepared fort his study from the some of the titles of health of emergency physician book was delivered. Statistical analysis of the data obtained was performed by ''spss 15.0 for windows'' program. Results: As a result of the study, most of the residents (86.4%) were irregular eating habits and most assistants (80.4%) did not exercise regularly. 35.4% of the residents never had a general health scan. 52.1% of motor vehicle crashes reported followed the shift. %62.7 of residents had no hobbies. The grup which smoked heavily duiring residency and started smoking during residency was 51%; but it was found that only 25.7% of these people smoked heavily now. İt was seen that 85.4% of the residents used alcohol and regular use of pleasure-inducing/substances drugs didn't exist. 39.1% of the residents were suffering sleeping problems and 67,3% of them didn't receive any treatment. It was determined that 68% of the residents wasn't diagnosed with depression, 32,2% of whom was diagnosed with depression didn't receive any treatment. 88.6% of the recidents never had a mind of suicide. 56.8% of the residents were in the court about emergency medicine residency. 38.1% of the residents were exposed to physical, 95.8% to verbal violence. It was found that 85.4% of the residents were suffering burnout . Conclucion: In this study of ours, we got datas about possible negative health effects of emergency medicine residency. It is proper to create awarenessand to inform the ones who starts emergency medicine residency about this and the risks that's waiting for them. KEYWORDS: Emergency Medicine, Emergency Medicine Residency, Physicians' Wellness