İmplant üstü kronlarda CAD/CAM ile üretilen farklı materyallerin kırılma dayanımlarının ve implanta ilettiği kuvvetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the fracture strength of different CAD/CAM manufactured implant supported crowns and force transmission to the implant
- Tez No: 463947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HAYATİ ATALA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin tedavisinde implant destekli restorasyonlar sıklıkla tercih edilmektedir. Biyomekanik farklılıkların yol açtığı komplikasyonlar ve CAD/CAM teknolojisindeki gelişmelerin katkısıyla yaygınlaşan tam seramikler nedeniyle implant destekli restorasyonlarda kullanılan materyaller her zaman araştırmaların ilgi odağı olmuştur. Bu nedenle çalışmanın amacı, implant üstü kronlarda CAD/CAM ile üretilen farklı materyallerin kırılma dayanımlarını ve implant bileşenlerinde ve kemikte oluşturduğu stres dağılımlarını değerlendirmektir. Çalışmada kullanılan materyaller altı gruba ayrılmıştır: Grup L-M: Lityum disilikat seramik (Monolitik), Grup L-T: Lityum disilikat seramik (Konvansiyonel Tabakalama), Grup LZ-M: Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (Monolitik), Grup LZ-T: Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik (Konvansiyonel Tabakalama), Grup CF: cad-on ile feldspatik seramikle veneerlenen zirkonya, Grup CL: cad-on ile lityum disilikat seramikle veneerlenen zirkonya. Kırılma dayanımı testi için tüm restorasyonlara 0.5 mm/dk hızında yük uygulandı. Her bir grubun kırılma dayanım değerleri istatistiksel olarak analiz edildi (ANOVA, Post Hoc Tukey HSD, α=0.05).
Özet (Çeviri)
Implant supported restorations have been widely used in replacement of missing teeth. Since the improvements in CAD/CAM technology make an increase in the use of all ceramics and the complications resulted by the biomechanical differences made the occlusal materials for implant-supported restorations have been a topic of research interest, the purpose of this study was to evaluate the fracture strength of different CAD/CAM manufactured implant supported crowns and comparison of stress distribution in bone and implant components with FEA. Materials are divided into six groups; Group L-M: Lithium disilicate ceramic (Monolithic), Group L-T: Lithium disilicate ceramic (Conventional Layering), Group LZ-M: zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Monolithic), Group LZ-T: zirconia reinforced lithium silicate ceramic (Conventional Layering), Group CF: zirconia veneered with feldspathic ceramic (CAD-on), Group CL: zirconia veneered with lithium disilicate ceramic (CAD-on). The restorations were subjected to fracture load testing at a 0.5 mm/min crosshead speed to measure the fracture strength. The fracture strength values of each group were statistically analyzed (ANOVA, Post Hoc Tukey HSD, α=0.05).