Böbrek alt kaliks taşlarının minimal invaziv tedavisi ; mini perkütan nefrolitotomi ( mini PNL) ile retrograd intrarenal cerrahi (RİRC) tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of mini percutaneous nephrolithotomy (mini PCNL) and retrograd intrarenal surgery (RİRS) for treatment lower caliceal stones minimally invasive techniques
- Tez No: 463979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ERYILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Böbrek alt kaliks taşlarının tedavisinde kullanılan minimal invaziv tekniklerden mini PNL ve RİRC yöntemleri ile tedavi edilmiş hastaların; taşsızlık durumunu, hayat kalitesini, komplikasyon durumlarını, floroskopi kullanımını, analjezik gereksinimlerini, hastanede kalış süresini randomize prospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. HASTALAR ve METOT: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde Haziran 2016 ile Aralık 2016 tarihleri arasında böbrek alt kaliks sisteminde lokalize 1- 2 cm arasında tek veya multiple taş tespit edilen ve cerrahi girişim planlan 18-65 yaş arası diğer böbrek fonksiyonları normal olan 50 hasta Mini PNL (n: 25) RİRC (n: 25) grubu olmak üzere 2 gruba randomize edilip prospektif olarak incelendi. BULGULAR: Elde elden veriler neticesinde hastaların pre operatif taş boyutu, taş cilt mesafesi, hemogram ve kreatinin değerleri, analjezi ihtiyacı, ağrı halinde vermiş oldukları VAS (visual analog scale) yanıtı arasında farklılık bulunmadı. Hastanede kalış süresi radyasyon miktarı, kanamaya bağlı hematokrit düşüş yüzdesi, komplikasyon durumu mini PNL' de RİRC'a göre anlamlı yüksek bulundu. Taşsızlık oranları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Hayat kalitesinin operasyonlara bağlı yükseldiği görülürken; iki grup arasında hayat kalitesi açısından anlamlı farklılık bulnmadı. SONUÇ: Sonuç olarak her iki cerrahi tekniğin de böbrek alt kaliks taşlarında uygulanabilir metotlar olduğu, her iki tekniğin taşsızlık durumlarında fark olmadığı, komplikasyon, floroskopi kullanımı, kanama ve hastanede kalış süresinin mini PNL'de yüksek olduğu, operasyon öncesi ve sonrasındaki hayat kalitesinde anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to prospectively compare patients who treated mini PCNL and RIRS the stone free rates quality of life, complication status, fluoroscopy usage, analgesic requirements, hospital stay of these tecniques. MATERIAL and METHODS: 50 patients between the ages of 18- 65 which applied Dr. Lutfi Kirdar Kartal Training and Research Hospital Urology Department and diagnosed lower pole 1-2 cm stone at between june 2016-december 2016 were included in the study. Patients were randomized into two groups of 25 patients. (Mini PNL n: 25) ( RİRC n: 25) RESULTS: There was no difference between preoperative stone size, stone- skin distance, hemogram and creatinine values, analgesic requirement, patients gave response VAS (visual analog scale) in the situation of pain. the length of hospital stay, radiation dosage, hematocrit decrease due to hemorrhage, complication status was significantly higher in mini PCNL compared to RIRS. Statistically significant difference was not observed between stone free rates. While we considered increase in quality of life after operations; but convinced there was no significant difference in quality of life between the two groups. CONCLUSION: Consequently we deduced both surgical techniques are applicable process in treatment of lower renal calculi likewise there was no difference in stone free rates of both way; but complications, use of fluoroscopy, bleeding and length of hospital stay were high in mini PCNL.