Masquelet tekniğe konsantre growth faktör eklenmesinin oluşan membran üzerine etkileri
The effects of adding concentrated growth factor to the masquelet technique on the membrane quality
- Tez No: 463988
- Danışmanlar: DR. AHMET ÖZMERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Patoloji, Orthopedics and Traumatology, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Masquelet tekniği geniş kemik defektlerinin cerrahi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda tanımlanan Konsantre Growth Faktör (CGF)' ün tıpta birçok alanda kullanımı mevcuttur. Literatürde Masquelet tekniğe CGF ekleyerek oluşan membranın kalitesini inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlayamadık. Bu deneysel çalışmamızda 3. ve 6. haftada kemik çimentosunun yabancı cisim reaksiyonu ile üzerinde oluşan membranın histokimyasal olarak kalınlığının , elastik fiberlerin oranının ve immünohistokimyasal olarak oluşan membranın vaskülarizasyon (CD31), inflamasyon (MAC387) ,proliferasyon (Kİ67) ve oluşan kök hücre (STRO-1) sayısının karşılaştırılması amaçlandı. Toplam 24 tavşan randomize ve her grupta 6 şar tavşan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup I ve Grup III, sadece Masquelet teknik uygulanacak kontrol grupları, sırasıyla 3. ve 6. haftada sakrifiye edilmek üzere, Grup II ve Grup IV, tavşanın kanından hazırlanan CGF + Masquelet teknik uygulanacak gruplar, sırasıyla 3. ve 6. haftada sakrifiye edilmek üzere düzenlendi. Tüm gruplarda çimentonun üzerinde oluşmuş membran zarar verilmeden eksize edildi. Bu membran histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak CD31, MAC387, Ki67 ve STRO-1 boyaları ile incelendi. Elde edilen sonuçlar istatiksel olarak karşılaştırıldı. Membranın kalınlığı karşılaştırıldığında Grup 4 te membran Grup 3 e göre daha kalın ölçüldü ve bu fark istatiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,004). Membrandaki elastik fiber oranının ise Grup 2 de Grup 1 e göre istatiksel olarak anlamlı bir artışı mevcuttu (p=0.037). Membranın vaskülarizasyonunun, Grup 4 de Grup 3 e göre istatiksel olarak anlamlı bir artışı mevcuttu (p= 0.04). Membranın inflamasyonu, Grup 2 de Grup 1 e göre istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p= 0.04). Aynı şekilde Grup 4 te inflamasyon Grup 3'e göre istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek izlendi (p= 0.04). Membrandaki proliferasyon, Grup 2 de Grup 1 e göre istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p= 0.05). Aynı şekilde Grup 4 ün proliferasyon indeksi Grup 3 e göre istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p=0.06). Membrandaki kök hücre varlığı, kök hücre nadir olarak görülmesine rağmen, 3. haftada Grup 2 de Grup 1 e göre kök hücre sayısı istatiksel olarak anlamlı oranda fazla bulundu (p=0,036). 6. haftada ise her iki grupta kök hücre bulunamadı. Sonuç olarak; Masquelet tekniğe CGF eklenmesi ile 3. haftada inflamasyonun, proliferasyonun, kök hücre varlığının ve elastik fiber oranının kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek olduğu, 6. haftada ise inflamasyonun, vaskülarizasyonun, proliferasyonun ve membran kalınlığının kontrol grubuna göre CGF eklenen grupta istatiksel olarak anlamlı olacak şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında uzun kemiklerin geniş diyafiz defektlerinin cerrahi tedavisinde kullanılan Masquelet tekniğe CGF eklemesinin oluşan membrana histokimyasal ve immunohistokimyasal olumlu katkısından dolayı önerilebileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Masquelet technique is a method used in the surgical treatment of large bone defects. Concentrated Growth Factor (CGF), which has been described in recent years, is commonly used in medical practice. In the literature, we did not find any study that examine the quality of the membrane by adding CGF to the Masquelet technique. In this experimental study, we aimed to compare the membrane produced by foreign body reaction on bone cement histopathologically thickness of the membrane, ratio of elastic fibers and immunohistochemically membrane vascularization (CD31), inflammation (MAC387), proliferation (Ki67), and presence of stem cell (STRO-1) at 3 and 6 weeks. A total of 24 rabbit animals randomized and divided into 4 groups of 6 rabbits per group. Group I and Group III, only treated with Masquelet technique control groups, to be sacrificed at 3 and 6 weeks respectively, Group II and Group IV, treated with Masquelet technique + CGF prepared from the rabbit's blood groups, to be sacrificed at 3 and 6 weeks respectively. In all groups, the membrane formed on the cement was excised without any damage. This membrane was examined histopathologically and immunohistochemically with CD31, MAC387, Ki67 and STRO-1 staining. The obtained results are compared statistically. When the thickness of the membrane was compared, Group 4 membrane was thicker than Group 3, and this difference was statistically significant (p = 0.004). There was a statistically significant increase in the elastic fiber ratio in the membrane in Group 2 compared to Group 1 (p = 0.037). There was a statistically significant increase in vascularization of the membrane compared to Group 3 in Group 4 (p = 0.04). The inflammation of the membrane was statistically significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p = 0.04). Proliferation in the membrane was statistically significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p = 0.05). Likewise, the proliferation index of Group 4 was statistically significantly higher than Group 3 (p = 0.06). Presence of stem cell in the membrane, although the stem cell was rarely seen, the number of stem cells was statistically significantly higher in Group 2 compared to Group 1 (p=0,036). No stem cells were found in both groups at week 6. As a result; The addition of CGF to the Masquelet technique demonstrated that the inflammation, proliferation, stem cell and ratio of elastic fibers at 3 weeks was significantly higher than treated with only Masquelet technique and, inflammation, vascularization, proliferation, and membrane thickness were found to be statistically significant in the CGF added group compared to the only Masquelet technique group at 6 weeks. These results suggest that adding CGF may be recommended because of the histochemical and immunohistochemical positive contribution of the membrane to the Masquelet technique used in the surgical treatment of large diaphyseal defects in the long bones.