Hipertansiyon hastalarında sosyo-demografik özellikler, yaşam kalitesi indeksi (sf36) ile morisky ilaç uyum indeksi arasındaki ilişki
The association between demographic characteristics, SF36 questionnaire and adherence to anti-hypertensive medications using the morisky medication adherence scale
- Tez No: 463996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada hipertansiyon hastalarında sosyodemografik özellikler ve SF36 indeksi ile belirlenmiş yaşam kalitesi ile ilaç uyumu arasındaki ilişkinin araştırlması amaçlandı. Gereç Yöntem: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran, hipertansiyon tanısı almış ilaç kullanan, ya da kullanması gerektiği halde çeşitli nedenlerle ilaçlarını kullanmayan toplam 198 gönüllü hastada çalışmaya alınmıştır. Hastaların, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi vb sosyodemografik özellikleri kaydedilmiş, yaşam kalitesi düzeyi SF36 indeksi ile, ilaç uyum durumu ise Morisky skoru ile belirlenmiştir Bulgular: Çalışmamıza 198 gönüllü hasta (70 erkek,128 kadın) katılmıştır. Katılımcıların, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, SF36 skoru ve Morisky indeksleri yüzyüze anket yöntemiyle doldurulmuştur. Morisky skoruna göre iyi derecede ilaç uyumunun ancak hastaların %19'unda sağlanabildiği, düşük uyumun %45'in üzerinde olduğu ortaya kondu. Kadınlarda ilaç uyumu oranlarının daha düşük olduğunu saptandı. Hastaların kan basıncı kontrolünde ilaç dışı yöntemleri yeteri kadar uygulamadıkları belirlendi. Eğitim durumu, gelir durumu, obezite ve hipertansiyon komplikasyonları konusunda bilgi sahibi olmak ilaç uyumunu etkileyen faktörler olarak belirlenmiştir. SF36 ile belirlenmiş yaşam kalitesi indeksinin gerek ruhsal gerek bedensel indekslerindeki düşüklük yine ilaca düşük uyum ile ilişkilidir. Sonuç: Çalışmamız ülkemizde hipertansiyon tedavisine uyum konusunda yeni veriler eklemenin yanında uyumsuzluğua neden olabilecek faktörleri ortaya koyması açısından önemlidir. Çalışmamızda ortaya koyduğumuz faktörlerden özellikle düşük eğitim seviyesi ve gelir seviyesindeki hastaların uyum açısından daha dikkatli takip edilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study sought to investigate the association between demographic properties, quality of life using the SF36 questionnaire and adherence to anti-hypertensive medications using the Morisky Medication Adherence Scale. Material and Methods: A total of 198 volunteers with hypertension using anti-hypertensive medications, who admitted to the Family Medicine outpatient clinics of the Istanbul Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital, were included in the study. Age, gender, education level and drug use status with Morisky score and SF36 questionnaire data were recorded. Results: 70 male and 128 female patients with hypertension constituted our study population. Age, gender, level of education and drug use status were questioned and it was determined that 45% of patients were not using their medications regularly according to Morisky score. Adherence to medications were lower among women compared to men. Predictors of low adherence were; lower education level, lower income and obesity. There was also an association between SF36 questinnaire scores and medication adherence. Conclusion: This trial adds valuable information about medication adherence to anti-hypertensive medications in Turkish population. Also our study demonstrates the predictors of non-adherence to antihypertensive therapy. According to our results, patients with lower education level and income should be followed closer to improve their adherence to medications.