Bir üniversite hastanesi polikliniklerine başvuran tip 2 diyabetes mellitus hastalarında 25-OH vitamin D3 ve vitamin B12 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of 25-OH vitamin D3 and vitamin B12 levels in TYPE 2 diabetes mellitus patients applying to A university hospital outpatient clinic
  1. Tez No: 547024
  2. Yazar: EZİN AKTAŞ AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Diyabetes Mellitus'un tüm dünyada ve Türkiye'de görülme sıklığı giderek artmaktadır. Mikro ve makrovasküler komplikasyonları ile artmış morbidite, mortalite ve sağlık maliyetlerindeki artış ile global bir epidemi haline gelmektedir. Bu çalışmada amacımız Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi polikliniklerine başvuran tip 2 diyabetes mellitus hastalarında D vitamini ve B12 vitamini düzeyini retrospektif olarak değerlendirmek, bunların biyokimyasal parametrelerle ve glisemik kontrol ile ilişkisini saptamak ve değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olup 01/01/2016-01/01/2018 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi polikliniklerine başvuran tip 2 diyabetes mellitus tanısı konan 549 hastanın laboratuar parametrelerinin retrospektif olarak değerlendirilmesiyle oluşturulmuştur. Toplam 549 tip 2 diyabetes mellitus hastasının B12 vitamini, D vitamini, glukoz, Ca, fosfor, üre, kreatinin, kolestrol, LDL, HDL, trigliserid, HbA1c düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların 225'i (%40) erkek, 324'ü (%60) kadındı. D vitamini düşük olan hastalarda vitamin B12 düzeyinin de düşük olduğu saptandı (p=0,002). HbA1C'si düşük olan hastaların D vitamininin daha yüksek oldu tespit edildi. D vitamini yüksek olan hasta gruplarının glisemik kontrolünün daha iyi olduğu, HbA1c ve kan plazma glukoz değerlerinin daha düşük olduğu görüldü. Sonuç: Diyabet hastalarında vitamin D ve vitamin B12 düzeyinin değerlendirilmesi ve gerekli durumlarda replasmanının yapılması diyabetin kontrol altına alınması ve komplikasyonların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Diyabetes mellitus, B12 vitamini, D vitamini.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: The incidence of Diabetes Mellitus (DM) is increasing worldwide as well as in Turkey. Micro and macrovascular complications are becoming a global epidemic with increased morbidity, mortality and health costs. The aim of this study is to evaluate vitamin D and vitamin B12 levels retrospectively in patients with type 2 diabetes mellitus who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital and to determine the relationship between vitamin D and B12 levels with biochemical parameters and glycemic control. Materials and Methods: This retrospective, descriptive, cross-sectional study was conducted in 549 patients with type 2 diabetes mellitus who applied to Dicle University Medical Faculty outpatient clinics between 01 01/01 / 2016-01 / 01/2018 retrospectively. Data of 549 type 2 diabetes mellitus patients were compared in terms of Vitamin B12, vitamin D, glucose, Ca, phosphorus, urea, creatinine, cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, HbA1C levels. Results: 225 (40%) of the patients were male and 324 (60%) were female. Vitamin B12 levels were found to be lower in patients with low vitamin D levels (p = 0.002). Patients with low HbA1C had higher vitamin D levels. Patients with high vitamin D levels were found to have lower levels of HbA1c and blood plasma glucose levels with better glycemic control. Conclusion: The evaluation of vitamin D-vitamin B12 levels in diabetic patients and the replacement of them when necessary are important for controlling diabetes and preventing complications. KEYWORDS: Diabetes mellitus, vitamin B12, vitamin D.