Ankara bilkent şehir hastanesi sağlık çalışanlarında hepatit B virüs (HBV), hepatit c virüs (HCV), insan immun yetmezlik virüsü (HIV) seroprevalansı ve farkındalığının belirlenmesi
Determination of hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV), human immunodeficiency virus (HİV) seroprevalence and awareness in healthcare workers of ankara Bilkent city hospital
- Tez No: 878734
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE RAHMET GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde çalışmakta olan sağlık çalışanlarının hepatit B virüsü (HBV), hepatit C virüsü (HCV) ve insan immun yetmezlik virüsü (HIV) seroprevalansını belirleyerek bu enfeksiyonların yaygınlığını ve sağlık çalışanlarının bağışıklık durumunu saptamak, hepatit B aşı gereksinimini belirlemek, bununla birlikte sağlık çalışanlarının HBV, HCV, HIV bulaş yolları ve korunmaya yönelik davranış bilgisi ve bu virüslerle enfekte hastalara karşı tutumunu değerlendirerek sağlık çalışanları için yeterli eğitim programları ve uygulama kılavuzları geliştirilmesi için kanıta dayalı öneriler sunmaktır. Gereç ve yöntem: 1 Ekim 2022 - 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde çalışan hastalarla ve hasta çevresi (kan, doku ve vücut sıvıları ve bu maddelerle kirlenmiş tıbbi malzeme, ekipman veya çevresel yüzeyler) ile direkt teması olan doktor, hemşire, ebe, anestezi ve laboratuvar teknisyeni, fizyoterapist veya diş hekimlerinden oluşan 5138 sağlık çalışanının HBV, HCV ve HIV serolojik belirteçleri ve HBV'ye karşı aşılanma durumu incelenmiş; doktor ve hemşire meslek gruplarından 909 sağlık çalışanına HBV, HCV ve HIV bulaş ve korunma yolları bilgisi ve hastalara karşı tutumları hakkında yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Analizlerde“IBM SPSS Statistic 22”programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the prevalence of hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV) and human immunodeficiency virus (HIV) seroprevalence of healthcare workers working in Ankara Bilkent City Hospital, to determine the prevalence of these infections and the immune status of healthcare workers, to determine the need for hepatitis B vaccination, to evaluate healthcare workers' knowledge of HBV, HCV, HIV transmission routes and behavioral knowledge for protection and their attitude towards patients infected with these viruses, and to provide evidence-based recommendations for the development of adequate training programs and implementation guidelines for healthcare workers. Materials and methods: Between October 1, 2022 and May 1, 2023, HBV, HCV and HIV serological markers and HBV vaccination status of 5138 healthcare workers including doctors, nurses, midwives, anesthesia and laboratory technicians, physiotherapists or dentists who have direct contact with patients and patient environment (blood, tissues and body fluids and medical supplies, equipment or environmental surfaces contaminated with these substances) working in Ankara Bilkent City Hospital were examined; A structured questionnaire was administered to 909 healthcare workers from the occupational groups of physicians and nurses about their knowledge of HBV, HCV and HIV transmission and prevention methods and their attitudes towards patients.“IBM SPSS Statistic 22”program was used in the analysis.