Endometrium kanseri karsinogenezinde caveolin-1 proteininin yeri
The role of caveolin-1 protein in endometrium cancer carcinogenesis
- Tez No: 464009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANER TURAN, UZMAN MUSTAFA ALPER KARALÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Caveolin (CAV) birçok kanser ile ilişkisi gösterilmiş bir tümör supresör gendir. Özellikle östrojen bağımlı meme kanseri ile güçlü bir ilişkisinin varlığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile karsinogenezinde östrojenin önemli bir rol oynadığı endometrioid tip endometrium kanserinde CAV-1'in rolünün gösterilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya 2003-2015 yılları arasında cerrahi olarak evrelendirilmiş grade 1-2 endometriod tip endometrium kanserli toplam 60 hasta, 8 kompleks atipili hiperplazi, 19 atipisiz hiperplazi ve 48 adet benign sebeplerden dolayı histerektomi yapılmış sağlıklı birey dahil edildi. Endometrium adenokanserli 60 hastanın 18'i evre 1, 19'u evre 2, 18'i evre 3 ve 5 tanesi evre 4 idi. Çalışmaya alınan 135 hastanın operasyon sonrası patoloji blokları immunhistokimyasal yöntemle boyanarak, preparatların CAV-1 proteini hangi düzeyde eksprese ettiği ve endometrioid endometrium kanseri karsinogenezinde hangi basamakta rol aldığı ve sağkalıma etkisinin araştırılması planlandı. Evreleme 2009 FIGO kriterlerine göre yapıldı. Uterin sarkom tanısı olanlar, tümörde sarkom komponenti olanlar, çift primerli tümörü olanlar ve grade 3 endometrioid tip endometrium kanserli vakalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Değerlendirilen 135 hastanın preperatları immunhistokimyasal olarak CAV-1 antikoru ile boyandı. Bunun sonucunda benign, atipisiz hiperplazi ve atipili hiperplazi grubunda herhangi bir pozitif boyanma izlenmedi. Endometrium kanseri olan grupta birinde daha yaygın olmak üzere 2 hastada fokal pozitif boyanma izlendi. Gruplar arasında CAV-1 antikoru ile boyanma açısından herhangi bir fark bulunamadı (p=0.496). Sonuç: İmmunhistokimyasal incelemeyle, endometrioid tip endometrium kanseri karsinogenezinde CAV-1'in rolü gösterilememiştir. CAV-1 proteini tip 1 endometrium kanseri patofizyolojisinde ve endometrium kanseri davranışında rol oynamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Caveolin (CAV) is a tumor suppressor gene that has been shown to be associated with many cancers. In particular, the presence of a strong association with estrogen-dependent breast cancer has been shown. This study aimed to demonstrate the role of CAV-1 in endometrioid type endometrium cancer, where estrogen plays an important role in carcinogenesis Patients and method: A total of 60 patients with grade 1-2 endometrioid-type endometrial carcinoma staged surgically between 2003 and 2015, 8 complex atypical hyperplasia, 19 atypical hyperplasia and 48 healthy subjects with hysterectomy due to benign causes were included. Of the 60 patients with endometrium adenocarcinoma, 18 were stage 1, 19 were stage 2, 18 were stage 3, and 5 were stage 4. Post-operative pathologic blocks of the 135 patients studied were immunohistochemically stained to determine the extent to which the preparations expressed the CAV-1 protein and in which step in the carcinogenesis of endometrioid endometrium cancer, and to investigate the survival effect. Staging was done according to the 2009 FIGO criteria. Patients with uterine sarcoma, those with sarcomas in the tumor, those with double primer tumors and cases with grade 3 endometrioid type endometrium cancer were excluded from the study. Results: The preparations of 135 patients evaluated were immunohistochemically stained with CAV-1 antibody. As a result, no positive staining was observed in benign, atypical hyperplasia and atypical hyperplasia group. Focal positive staining was observed in 2 patients, one of which was more common in the endometrium cancer group. There was no difference between groups in terms of staining with CAV-1 antibody (p = 0.496) Conclusion: Immunohistochemistry has not shown the role of CAV-1 in carcinogenesis of endometrioid type endometrium cancers. CAV-1 protein does not play a role in type 1 endometrium cancer pathophysiology and endometrium cancer behavior.