İnflamatuar yanıtta nötrofil lenfosit oranının göçmen ve göçmen olmayan kritik hastalarda karşılaştırılması
Comparison of neutrophil-lymphocyte ratio in inflamatory responce between immigrant and non-immigrant critical patients
- Tez No: 464010
 - Danışmanlar: UZMAN İBRAHİM AKKOÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Anestezi yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan kritik hastaların göçmen olup olmamasına göre NLO 'in değişip değişmediğini tespit etmek. Materyal Metod: Çalışma retrospektif ve tek merkezli olarak gerçekleştirilmiştir. Ocak 2011 ve Ocak 2014 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastaların kayıtları incelendi. Hastalar öncelikle uyruklarına göre göçmen olanlar ve olmayanlar diye iki gruba ayrıldı. On sekiz yaş üstü toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. On sekiz yaşın altındaki hastalar, ilk 24 saat içerisinde ölenler, hematolojik maligniteler, sistemik steroid kullananlar, immünsupresif durumu olanlar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: 100 hastanın 63'ü erkek 33'ü kadın idi.50'si göçmen 50'si göçmen olmayan şeklinde 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To detect the differences of NLR of critically ill, whether they are immigrant or not. Method: Single centered, retrospective study; analysed patients hospitalised in Intensive Care Unit of Haseki Training and Research Hospital, between January 2011 and January 2014. According to be immigrant or not; they were divided to two groups. Patients died in first 24 hours, with hematologic malignency, on systemic steroid therapy and immunosuppressive ones were excluded. All kinds of cultures during stay of ICU, and blood count and CRP values on the first day and positive culture day were recorded. NLR was calculated one by one. Results: Of 100; 63 were men, 33 women. Two groups of 50 immigrant and 50 non immigrant.