Kalsitriol'ün tavşan spinal kord iskemi reperfüzyon hasarında nöroprotektif etkileri
Neuroprotective effects of vitamin D on ischemia/reperfusion injury of the rabbit spinal cord
- Tez No: 464022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Son yıllardaki çalışmalarla, D vitamininin nöroprotektif ve immunomodülatör seko-steroid bir hormon olduğu gösterilmiştir. Vitamin D'nin spinal kord iskemi ve reperfüzyon (İ/R) hasarı üzerine olan etkileri daha önce çalışılmamıştır. Bu çalışmada vitamin D'nin aktif formu olan, 1,25-dihidroksivitamin D3 (1,25-D)'ün, tavşan spinal kord İ/R hasarı üzerine olan potansiyel nöroprotektif etkileri incelenmiştir. Yöntem: Tavşanlar her gruba 8 denek düşecek şekilde 4 gruba ayrıldı; Grup I (kontrol), Grup II (iskemi), Grup III (30 mg/kg metilprednizolon, intraperitoneal), Grup IV (0,5 μg/kg, 1,25-D, intraperitoneal). Metilprednizolon ve 1,25-D uygulaması İ/R hasarından 7 gün öncesinden başlanılarak uygulanmıştır. Kontrol grubuna sadece laparotomi uygulandı. Diğer bütün gruplara renal arterin hemen kaudalinden yapılan 20 dakikalık aort oklüzyonu ile spinal kord iskemi modeli uygulandı. Kaspaz-3 ve ksantin oksidaz aktiviteleri ile myeloperoksidaz, malondialdehit ve katalaz düzeyleri çalışıldı. Histopatolojik, ultrastrüktürel ve nörolojik değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Neuroprotective Effects of Vitamin D on Ischemia/Reperfusion Injury of the Rabbit Spinal Cord Introduction: Recent studies demonstrated the neuroprotective and immunomodulatory effects of 1,25-dihydroxyvitamin D3 (1,25-D), but no previous study has examined these effects of 1,25-D on spinal cord ischemia/reperfusion (I/R) injury. The purpose of this study was to evaluate whether 1,25-D could protect the spinal cord from I/R injury. Materials and methods: Rabbits were randomized into four groups of eight animals as follows: group 1 (control), group 2 (ischemia), group 3 (30 mg/kg methylprednisolone, intraperitoneal) and group 4 (0,5 μg/kg, 1,25-D, intraperitoneal). Premedication was performed for 7 days before I/R injury. In the control group only a laparotomy was performed. In all the other groups, the spinal cord ischemia model was created by a 20-min occlusion of the aorta just caudal to renal artery. Levels of malondialdehyde and catalase were analyzed, as were the activities of caspase-3, myeloperoxidase, and xanthine oxidase. Histopathological, ultrastructural and neurological evaluations were performed.