Kalsitrol'ün alveolar kemik iyileşmesi üzerindeki biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinin eksperimental olarak araştırılması
An Experimental studt of biochemical and histopatologic effects of calcitriol on alveolar bone healing
  1. Tez No: 60228
  2. Yazar: HASAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
61 ÖZET Çalışmamızda; Kalsitriol'ün alveolar kemik iyileşmesi üzerindeki biyokimyasal ve histopatolojik etkilerini deneysel olarak inceledik. Deneysel çalışmamızı I.Ü.Deneysel Tıp Araştırma Merkezi (DETAM) da, 42 adet 200+20 gr ağırlığında erkek Wistar-Albion sıçanlar üzerinde gerçekleştirdik. Araştırmamızda ikisi deney, biri kontrol olmak üzere üç grup oluşturduk. Bir aylık ve üç aylık deney gruplarına 100 gr vücut ağırlığına 50 ng (0,00005 mg) gelecek şekilde hazırladığımız Kalsitriol'ü intraperitoneal olarak enjekte ettik ve deney gruplarımızın alt çene I.büyük azı dişlerini çektik. Bir ve üç ayın sonunda deney gruplarını oluşturan sıçanlardan steril 5 cc'lik enjektörlerle intrakardiyak olarak kan aldık ve sıçanları dekapite ettik. Biyokimyasal çalışmalarımızı t.Ü.Tıp Fakültesi, tç Hastalıkları Anabilim Dalı, Merkez Biyokimya Laboratuvarında gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz sonuçlarda kalsiyum, inorganik fosfor, BUN (Kan Üre Azotu), kreatinin, magnezyum, alkalen fosfataz, PTH parametreleri değerlendirildi.62 Bu hayvanların alt çeneleri çıkarılıp %10'luk formol içinde histopatolojik tetkik için Î.Ü. Veterinerlik Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na götürdük. Elde ettiğimiz histopatolojik kesitlerde osteoblast sayısı, osteoklast sayısı, osteoklastik ve osteoblastik aktiviteleri incelendi. Bu sayımların istatistiksel değerlendirmesini Î.Ü.Tıp Fakültesi, İstatistik ve Demografı Bilim Dalı'nda yaptık. Biyokimyasal bulgularımızda; Kalsiyum seviyesinde, bir aylık deney grubunda anlamlı bir artış bulduk. Bunun nedenini, dışardan alınan kalsitriol'ün bağırsak kalsiyum emilimini artırmasına bağladık. Üç aylık deney grubunda kontrol grubuna göre az olduğu yani kontrol grubunun kalsiyum seviyesinin yüksek olduğunu tespit ettik. Bunun nedeni deney gruplarının serum kalsiyumunu kemik oluşumunda ve mineralizasyonda kullanılmasıdır. İnorganik fosfor seviyesinde; bir aylık deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulamadık. Üç aylık deney gruplarında kontrol gruplarına göre anlamlı bir azalma bulduk. BUN (kan üre azotu) seviyesinde bir aylık deney grubunda anlamlı bir fark bulamadık. Serum kreatinin seviyesinde bir aylık deney grubunda artış, üç aylık deney grubunda azalma tespit ettik. Serum magnezyum, alkalen fosfataz, irPTH seviyesinde bir fark bulamadık. Histopatolojik olarak yapılan tetkiklerde bir aylık deney grubunda osteoblast ve osteoklast sayısında, osteoblastik ve osteoklastik aktivitelerde artış tespit ettik. Üç aylık aylık deney grubunda ise osteoblast sayısı ve osteoblastik aktivitede artış tespit ettik. Bu durumu kalsitriol'ün kemik oluşumu ve mineralizasyonunu artırmasına bağlamaktayız.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In our resourch: we examine Calcitriol's biochemical and histopathologic effects on alveolar bone growth experimentally. We used 42 male Wistar-Albino rats in DETAM (Experimental Medical Resource Center) for our experimental resourch. In our resourch, we made three (3) groups (two of them is experimental, one is control), We injected intraperitonally 50 ng/100 gr body weight Calcitriol to one month and three months experimental groups then we extracted first molar mandibular theeth. One month and three months later we took S cc blood by intracardiac enjektors and then we did rats decapitated. We did biochemical analysis in Istanbul University Medical Faculty Internal Medicine Department Biochemical Centre. In our results that we retained we examined the parameters of calcium, inorganic phosphour, BUN (Blood Urea nitrogen) creatinin, magnesium, alkalen phosphatase, PTH. Rats mandibular bones in 10 (ten) percent formaldehyde solutions are examined histopathologically in t.Ü.Faculty of Zoology, Pathology Department.64 We examine the activity of osteoclasts and osteoblasts, the number of osteoclast and osteoblasts on histopathologic smears. Biostatistical analysis are done in Î.Ü.Biostatistical and demographic department. In our biochemical results: In one month experimental gorup calcium levels are increased. We thought that calcitriol which is injected intraperitoneal^ increases calcium absorption from Gastrointestinal tract. In three month experimental group calcium levels are lower than control group we thought that this lower calcium levels are because of usage of calcium in mineralisation and bone formation. There is no change in inorganic phosphour between one month and control groups. We examined that. In three month group there is a biostatistical decrease present and the levels of inorganic phosphour on lower than control groups. In Blood Urea Nitrogen (BUN) levels there is no biostatistical difference. In serum creatinin levels there is increase in one month group and decrease in three a month groups. There is no difference in Serum Magnesium, Alkalen Phosphatase and irPTH levels. In Histopathologic analysis there in an increase in osteoclasts and osteoblasts number, and osteoclastic and osteoblastic activity in one month experimental group. In three months experimental group we found increased osteoblast number and osteoblastic activity. We decided that these results are because of calcitriol increases bone formation and mineralization.