Meme koruyucu cerrahi uygulanan hastalarda erektör spina plan bloğu ve PECS T-II plan bloğu uygulamalarının analjezik etkinliklerinin arşılaştırılması
Comparison of the analgesic effectiveness of erector spinae plan block and PECS I-II plan block in patients who had breast conservative surgery
  1. Tez No: 833354
  2. Yazar: ALİ EGEMEN DÖNGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜMÜŞ ÖZCAN, UZMAN HÜRÜ CEREN GÖKDUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç Meme kanseri kadınlarda en sık teşhis edilen kanser türüdür. Meme kanseri tedavi yaklaşımının temelini, cerrahi tedavi oluşturmaktadır. Meme kanseri cerrahisi sonrası ağrı beklenen ve tedavi edilmesi gereken bir semptomdur. Meme cerrahisi sonrasında postoperatif ağrının tedavisi için temel prensip multimodal analjezi yöntemleri olarak kabul görmektedir. Uygun hastada meme kanseri tedavisinde meme koruyucu cerrahi (MKC) etkin olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda MKC geçirecek hastalara, operasyon öncesi pektoral blok (PECS) uygulaması ile yine operasyon öncesi erektör spina plan blok (ESPB) uygulanmasının postoperatif analjezik etkinliklerini ve hasta süreçlerine olan etkilerini karşılaştırılmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Etik kurul onayını takiben her iki grupta 36 hasta olarak şekilde toplamda 72 hastanın verileri prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, intraoperatif dönemde gruplar arası hemodinamik parametrelerin analizi, postoperatif erken dönem visual analog scale (VAS) skorları, ilk saat içerisinde kurtarma analjezisi uygulanan hastalar, geç dönem VAS skorları, 24 saatlik toplam tramadol tüketimi ve bulantı-kusma yan etkileri değerlendirildi. Bulgular Çalışmamızda erken dönem (0. dk, 15. dk, 30. dk, 60. dk) VAS skorları arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). İlk saat içerisinde (0. dk, 15. dk, 30. dk, 60. dk) kurtarma analjezisi uygulanan hastalar arasında 15. ve 30. dakika verilerinde istatistiksel anlamlılık saptanmıştır (p0.05). Sonuç Meme koruyucu cerrahi sonrası multimodal analjezi prensipleri doğrultusunda postoperatif analjezi açısından PECS ve ESPB uygulamalarının her ikisi de etkili olmakla birlikte, PECS uygulamasının ESPB'ye göre erken postoperatif dönemde daha az kurtarma analjezik gereksinimine neden olması büyük bir avantaj olarak düşünülebilir. Ayrıca, PECS uygulamasının; efektif bir analjezi sağlamasının yanı sıra, kolay bir teknik ile supin pozisyonda uygulanabilir olması da bu bloğu daha tercih edilir kılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim Breast cancer is the most commonly diagnosed type of cancer. The basis of breast cancer treatment approach consists of surgical treatment. Pain, after breast cancer surgery is an expected symptom and should be treated. The basic principle for the treatment of postoperative pain after breast surgery is accepted as multimodal analgesia methods. Breast-conserving surgery (BCS) is used effectively in the treatment of breast cancer in appropriate patients. In this context, we aimed to compare the postoperative analgesic efficiencies and effects of preoperative pectoral block (PECS) and preoperative erector spinae plane block (ESPB) on patients who will undergo BCS. Material and Method Following ethics committee approval, the data of a total of 72 patients, 36 patients in both groups, were prospectively evaluated. Socio-demographic characteristics of the patients, analysis of hemodynamic parameters between groups in the intraoperative period, early postoperative visual analog scale (VAS) scores, patients who received rescue analgesia within the first hour, late period VAS scores, 24-hour total tramadol consumption and nausea-vomiting side effects between groups were evaluated. Results In our study, no statistically significant difference was found between early period (0th minute, 15th minute, 30th minute, 60th minute) VAS scores (p>0.05). Statistical significance was detected in the 15th and 30th minute data among patients who received rescue analgesia within the first hour (0th minute, 15th minute, 30th minute, 60th minute) (p0.05). Conclusion Although both PECS and ESPB applications are effective in terms of postoperative analgesia in line with the principles of multimodal analgesia after breast-conserving surgery, the fact that PECS application causes less rescue analgesic requirement in the early postoperative period compared to ESPB can be considered a great advantage. Additionally, PECS application; In addition to providing effective analgesia, the fact that it can be applied in the supine position with an easy technique may make this block more preferable.