Eksizyonel meme biyopsilerinde cerrahi sınırların parafintakipli doku kesitleri ve imprint sitoloji iledeğerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluati̇on and compari̇si̇on of margi̇ns wi̇th i̇mpri̇nt cytologyand permanent secti̇ons i̇n exci̇si̇onal breast bi̇opsi̇es
- Tez No: 713112
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. S. ÇİĞDEM IRKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Erken evre meme kanserinde, lokal tedavi olarak meme koruyucu rezeksiyon (meme koruyucu tedavi) ve radyoterapi kombinasyonu standart tedavi haline gelmiştir. Birçok çalışma pozitif marjinli hastalarda büyük oranda lokal rekürrens olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, meme koruyucu tedavide negatif cerrahi marjin elde etmek esas amaçtır. MRI ve ultrason gibi gelişmiş preoperatif görüntüleme tekniklerine rağmen, çoğu çalışmada erken evre meme kanserlerini bile kapsayan parsiyel mastektomi materyallerinde pozitif marjin oranı %25-50 oranında değişmektedir. Pozitif marjin sonuçları hastalar, cerrahlar ve sağlık sistemi için önem göstermektedir. Extensif in situ komponent ve margin invazyonu koruyucu tedavi sonrası lokal rekürrens için en önemli faktörlerdir. Özellikle klinik olarak palpable lezyonu olan genç hastalarda, extensif in situ komponentli ve lobüler subtipli hastalarda yetersiz marjin nedeniyle hastaların %20-30 gibi önemli bir kısmına cerrahi re-eksizyon yapılmaktadır. Rezeksiyon marjininin intraoperatif değerlendirilmesi direkt rezeksiyon yapılmasına olanak sağlamaktadır ve bu şekilde cerrahi re-eksizyon oranı, kozmetik, psikolojik ve ekonomik zararlar azaltılmaktadır. Klinik pratikte en yaygın kullanılan yöntem, bazen X-Ray bulgular ile birlikte makroskopik değerlendirmedir ve buna göre amaç en az 1 cm kalınlığında lezyonsuz doku rimi içerecek şekilde temiz marjinle eksizyondur. Frozen kesit ile marjin değerlendirmesi pahalı bir işlemdir, zaman almaktadır, adipöz doku alanları nedeniyle ve aşamalı olarak doku kaybına yol açtığı için zorluklar oluşturmaktadır. Tümör içeren lumpektomi marjinlerinin değerlendirilmesinde kabul gören bir metod imprint sitolojisidir (dokundurma preparat); sitolojik lamlarda tümör hücrelerinin mevcudiyeti veya yokluğu değerlendirilmektedir. Hızlı, maliyet olarak uygun, kolay uygulanan bir yöntemdir. Bu çalışmada meme kanserli hastalarda lumpektomi spesmeninin durumunu değerlendirmek için mevcut deneyimlerimiz doğrultusunda imprint sitolojisini kullandık. Bu çalışmanın amacı meme kanserli hastalarda lumpektomi materyallerinde cerrahi rezeksiyon marjinlerini değerlendirmek için imprint sitolojinin tanısal kesinliğini ölçmektir. Bu çalışma, A.Y. Onkoloji hastanesinde, 1 ocak 2009 ve 17 kasım 2009 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülmüştür. İmprint sitoloji sonuçları, altın standart olarak kabul edilen histolojik bulgular ile karşılaştırılmıştır. Toplamda, 50 rezeksiyon materyalinden elde edilen 300 imprint sitoloji camı kontrol edilmiştir Sitolojik bulgulara göre tanısal katagoriler pozitif veya negatif olarak belirlenmiştir. Bu vakalar içinde, her iki yöntem ile 21 vakada pozitif ve 22 vakada negatif bulgu tespit edilmiştir. Sadece 7 vakada imprint sitoloji ile histolojik kesit arasında uyumsuzluk olmuştur. Bizim çalışmamızda imprint sitoloji sensitivitesi %84, spesifisitesi %88, pozitif prediktif değer %87,5 ve negatif prediktif değer %84,6 tespit edilmiştir. Bu çalışma imprint sitolojinin meme kanserli hastaların rezeksiyon marjinlerinin değerlendirilmesinde güvenilir tanısal uygulama olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Local treatment combining wide breast-conserving resection and radiotherapy. (BreastConserving Therapy) has become the standard treatment for early stage breast cancer.Many studies show that local recurrence is significantly higher in patients with a positive margin excision. Therefore, achieving negative surgical margins during BCT is an essential goal in breast cancer treatment. Despite improved preoperative imaging techniques, such as breast MRI and ultrasound, many studies report positive magrin rates of 25 to 50 per cent for partial mastectomy, even in early stage breast cancer patients. The consequences of a positive magrin are significant for patients, the surgeons, and the healthcare system. Extensive in situ component and invasion of the margins the main factor of local recurrence after conservative treatment. This explains why a large number of patients up to 20 or 30% undergo surgical re-excision for inadequate margins in particular young patients with a clinically palpable lesion, and presenting with an extensive in situ component or a lobuler subtype. An intra-operative assessment of resection magrin status enables directed resections to be made, thus reducing the deferred surgical re-excision rate and cosmetic, psychological and economic prejudice. The most widely used technique in clinical practice is gross examination, which is sometimes verified by an X-ray examination, with a margin of clearance of healthy tissue at least 1 cm thickness. Frozen section margin assessment has disadvantages as it is time-consuming, costly and difficult to perform in an adipose region and is also a source of material loss. An accepted method to evaluate the lumpectomy margins for presence of tumor is the use of imprint cytology (also called touch-prep), which is assessment of the presence or absence of the tumor cells by cytological preparation. This is a rapid, cost effective, and easy procedure. İn this study, we present our experience using imprint cytology for evaluation of the status of lumpectomy specimens in breast cancer patients. The objective of this study was to evaluate the diagnostic accuracy of imprint cytology for assessment of surgical resection margins in lumpectomy margins of patients with breast carcinoma. This controlled prospective study was conducted at the A.Y. Oncology Hospital between January 1, 2009 and November 17, 2009. The results of imprint cytology were compared with the histological findings of the corresponding permanent sections of the same cases as the gold standard. Overall, we reviewed 300 cytology imprint slides, which were obtained from 50 resection specimens. Diagnostic categories of positive and negative were used to interpret cytological findings. Among these cases, with both of these techniques, 21 cases were reported positive and 22 cases were negative. Only six cases of lumpectomy showed discrepancy between the result of imprint cytology and the permanent sections of the same cases. In our study, imprint cytology showed a sensitivity of 84%, specificity of 88%, with positive predictive value of 87,5%, and negative predictive value of 84,6. This study demonstrates that imprint cytology can be used as a reliable diagnostic procedure fort he evaluation of the status of resection margins in breast cancer patients.