Femoral arter intima-media kalınlığı ile koroner arter hastalığı kompleksitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between femoral artery intima media thickness and coronary artery disease complexity
  1. Tez No: 464100
  2. Yazar: CUMA KURTDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığının en sık nedeni aterosklerozdur. Aterosklerozun erken subklinik safhasında en önemli değişiklikler tüm arteryel yatakta görülen endotelyal disfonksiyon, intima-media kalınlığında (İMK) artmadır ve bu dönemde etkin önlemlerle geriye döndürülebilir. Ultrasonografi ile karotis veya femoral arter intima-media kalınlığının (İMK) ölçümü asemptomatik subklinik aterosklerozun saptanmasında kullanılmaktadır. Syntax skoru, koroner arter hastalığı ciddiyetinin değerlendirilmesinde, hastane içi ve hastane dışı olayların öngörülmesinde dünyaca Kabul edilen bir skorlama sistemi olup, bu çalışmada syntax skoru ile femoral arter İMK arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Metot: 2016-2017 tarihleri arasında, Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne stabil koroner arter hastalığı ön tanısıyla yatan ve koroner anjiografisi yapılan 78 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastaların koroner anjiografileri izlenip syntax skoru hesaplandı. Syntax skoru hesaplanırken; Baskin damar sistemi, toplam lezyon sayısı ve lezyon başına düşen toplam segment sayısı ve lezyon özellikleri kullanıldı. Her lezyon için puanlar ayrı ayrı hesaplanıp, puanların toplanmasıyla syntax skoru elde edildi. Hastaların femoral arter İMK General Electric vivid s6; 12 L- periferal vasküler probuyla bilgisayar destekli programla, sağ yüzeyel femoral arter proksimal kesiminden, arterin proba uzak olan arka duvarından; minimum, maksimum ve ortalama değerler alınarak ölçüldü. Syntax skoru yüksek (>32) olan hasta sayısı sadece 2 olduğundan bu grup çalışmaya alınmadı.Hastalar; koroner arter hastalığı olmayanlar(grup 1, skor 0) ,syntax skoru düşük riskli olanlar(grup 2, skor 1-
Özet (Çeviri)
Introduction: The most common reason of coronary artery disease (CAD) is atherosclerosis (AT). The earliest alterations in subclinical period includes endothelial dysfunction and increase in intima-media thickness (IMT). Endothelial dysfunction or increase IMT are the most important stage of atherosclerosis and reversible by effective preventive measures. The measurement of carotid and femoral artery IMT is used in determination of asymptomatic subclinic AT. Syntax score is universally accepted scoring system in severity assesment of CAD as well as in prediction of hospital and external events. In this study, we aimed to find the relation of syntax score and femoral artey IMT. Method: We included78 patients who had prediagnosis of CAD and underwent coronary angiography into this study between 2016 and 2017 in the department of cardiology at the Mustafa Kemal University Hospital. Coronary angiography of patients was reviewed and then, syntax score was calculated. While we calculated this score; dominant coronary artery system, total number of lesions, total number of segments for each lesion and features of lesions were used. Syntax score was detected by collection of calculated scores for each lesion. IMT of the patients was measured using minimal, maximal and mean values by General Electric vivid s6; 12 L- peripheral vascular transducer supported with computer program from proximal section of right femoral artery, posterior wall of the arterial wall. Because the number of syntax score with high was only 2, this group was excluded from the study. The patients we separated to three groups as those without CAD (group 1; 0 score), low syntax score (group 2; 1-