Çocukluk çağı astım kontrolünü belirlemede objektif laboratuvar parametreleri
Objective laboratory parameters in determining childhood asthma control
- Tez No: 464108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKOÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş: Astım çocukluk çağının en sık görülen kronik havayolu hastalığıdır ve tedavisinin etkin şekilde yapılması için astımın kontrol durumunun doğru belirlenmesi önemlidir. Astım kontrolünü belirlemede Global Initiavite for Asthma (GINA 2016) yönergeleri ve pediyatrik astım kontrol testi gibi çoğunlukla hastanın ve yakınlarının beyanına dayanan ve çoğunlukla subjektif olan parametreler kullanılmaktadır. Biz çalışmamızda astım patogenezinde rol oynayan serum periostin, triptaz, idrarda lökotrien E4, ve ekshale nitrik oksit gibi objektif laboratuvar parametrelerinin astım kontrolünü belirlemedeki rolünü araştırdık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli olarak yapılan bu çalışmaya, Abant izzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Alerji immünoloji Kliniğinde en az bir yıldır astım tanısı ile takip edilen 7-18 yaş arası astım hastaları dahil edilmiştir. Hastaların kontrol düzeyi GINA yönergelerine göre belirlenmiş, astım kontrol testi (AKT) uygulanmış ve solunum fonksiyon testleri yapılmıştır. Tüm hastaların serum periostin, triptaz, idrarda lökotrien E4, ekshale nitrik oksit düzeyleri ölçülmüştür. GINA' ya göre kontrollü ve kontrolsüz (kısmi kontrollü+kontrolsüz) hasta grupları bu parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 133' ü alerjik 27'si alerjik olmayan toplam 160 astımlı hasta alındı. Hastaların %52.5'i kız olup katılımcıların yaş ortalaması 10.6±3.7 yıl idi. Katılımcıların %31.9'unun astım kontrol düzeyi GINA'ya göre kontrollü olup ortanca pediatrik AKT skoru 20 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Asthma is the most frequent chronic disease in childhood and it is important that the control status of asthma is accurately determined in order for treatment to be effective. Global initiavite for Asthma (GINA 2016) guidelines and pediatric asthma control test parameters are used to determine asthma control which depends on patients and their relative's declarations and are usually subjective. In our study, we investigated the role of objective laboratory parameters such as serum periostin, tryptase, leukotriene E4 and exhaled nitric oxide, which play a role in pathogenesis of asthma, in determining asthma control. Methods: This single-centered study included asthma patients between the ages of 7 and 18 who were followed up for at least one year in Abant Izzet Baysal University Medical Faculty Hospital Child Allergy Immunology Clinic. The control level of the patients was determined according to GINA guidelines, the asthma control test (ACT) was applied and pulmonary function test were administered. Serum periostin, tyrptase, urinary leukotrien E4, exhaled nitric oxide levels were calculated for all patients. Patient groups with and without control (partially controlled+uncontrolled) according to GINA were compared in terms of these parameters. Results: A total of 160 asthmatic patients were included in the study, which 133 were allergic and 27 were non-allergic. 52.5% of the patients were female and the mean age of the participants was 10.6±3.7 years. The asthma control level of 31.9% of the participants was controlled according to GINA and the median pediatric ACT score was 20.