'Glide path' oluşturulmasının waveone tek eğe sisteminin döngüsel yorgunluğa bağlı kırılma direnci üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of 'glide path' preparation on cyclic fatigue resistance of waveone single file system
- Tez No: 464109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR İNAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada PathFile ve ProGlider döner eğeleriyle“glide path”oluşturulmasının WaveOne tek eğe sisteminin döngüsel yorgunluğa bağlı kırılma direnci üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 33 adet akrilik blok kullanıldı. Akrilik bloklar üç adet gruba ayrıldı (n=11). İlk iki grupta PathFile (PF) ve ProGlider (PG) eğeleri ile“glide path”oluşturuldu ve üçüncü grupta herhangi bir“glide path”eğesi kullanılmadı. Otuz üç adet akrilik bloğun preparasyonu WaveOne Primary eğeleri ile tamamlandı. Akrilik bloklarda kullanılan 33 adet WaveOne Primary eğesi ile kontrol grubu olarak hiç kullanılmamış 11 adet WaveOne Primary eğesi; 60° kurvatür açısı ve 5 mm kurvatür yarıçaplı kanalı olan cihazda dinamik döngüsel yorgunluk testine tabi tutuldu. Kırılıncaya kadar yapılan tur sayıları hesaplandı ve kırık tipini doğrulamak için kırık yüzeyler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Elde edilen verilere tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi uygulandı. Bulgular: En yüksek tur sayısı kontrol grubunda ölçülürken, en düşük tur sayıları ise glide path oluşturulmadan akrilik blokta kullanılan WaveOne grubu ile PF kullanılan WaveOne grubunda ölçülmüştür ve kontrol grubu ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (P0.05). Sonuç: Çalımamızın sonucuna göre yapay kanallarda döner NiTi eğelerle“glide path”oluşturulması, WaveOne eğelerin döngüsel yorgunluğa karşı direncini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the“glide path”preparation with PathFile and ProGlider NiTi files on cyclic fatigue resistance of WaveOne single file system. Material and Method: 33 acrylic blocks were used in our study. Acrylic blocks were divided into three groups (n = 11). In the first two groups,“glide path”was created by using PathFile (PF) and ProGlider (PG) files respectively and no“glide path”file was used in the third group. Thirty acrylic blocks were prepared by 33 WaveOne Primary files. 33 WaveOne Primary files used in acrylic blocks and 11 WaveOne Primary files never used as control group; were subjected to dynamic cyclic fatigue test in a device which have artificial canal with 60° angle of curvature and 5 mm radius of curvature. Number of cycles to failure were calculated and fractured surfaces were examined by scanning electron microscopy (SEM) to confirm the fracture type. One-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey HSD multiple comparison test were performed on the obtained data. Results: While the highest number of rotations were measured in the control group, the lowest values were measured in the WaveOne group used in acrylic blocks and PF applied WaveOne group and statistically significant differences were found between these two group and the control group (P0.05). Conclusion: According to the results of our study, the creation of the“glide path”with the NiTi rotary files does not affect the resistance of the WaveOne files to cyclic fatigue when used in artificial canals.